Vitaminų galia

Mityba | 2016.01.20

Startavus šaltajam sezonui vis aktyviau mus ima atakuoti rekomendacijos ir reklamos, peršančios pačius įvairiausius vitaminus. Susidaro įspūdis, kad be sintetinių vitaminų mes žiemos neišgyventume… Ar tikrai? Gal „Goodlife” mitybos specialisto Artūro Sujetos pastabos padės atsakingiau žvelgti į vitaminų vartojimo įpročius.

Artūrai, ar būtina savo mitybą, ypač šaltuoju metų laiku, papildyti vitaminais?

Ne, tikrai nėra būtina. Pirma, slides ruošti reikia vasarą! Jei organizmas nusilpęs dėl ligų, prastos mitybos ar fizinio krūvio stokos vasaros metu, jokie vitaminai neapsaugos žmogaus žiemą. Tačiau tikrai dažnai tenka išgirsti – geriu vitaminus, nes atėjo ruduo/žiema. Taip ir norisi paklausti: o kam juos geri? Tikrai ne tam, kad atėjo ruduo arba žiema… Jei mityba buvo įvairi, o šiais laikais ji tokia gali likti kiaurus metus, tai dirbtiniais priedais galima sau tik pakenkti. Ypatingai pavojingi tirpūs riebaluose vitaminai.

O gal sveikai ir pilnavertiškai maitinantis, papildomus vitaminus galime pamiršti? Ar aktyviai sportuojant vertėtų įtraukti į racioną papildomų vitaminų ar mineralų?

Taip, sveika ir subalansuota mityba, saikingas fizinis krūvis, aktyvumas gryname ore gali leisti gyventi prabangiai – be vitaminų. Kita vertus aktyvus sportas, 4-5 kartai sporto salėje, 2-3 kartai aerobinio krūvio – tai jau daug ir žmogaus poreikis vitaminams bei mineralams, tikrai padidėja nuo kelių iki keliolikos kartų. Tokiais atvejais dažniausiai papildomos medžiagos rekomenduojamos specialisto. Kodėl būtent jo? Paprasta…, jei esate geras sportininkas, vadinasi esate Ferrari, o Ferrari juk patys neremontuosite.

Ypatingai dažnai linksniuojamas C vitaminas – kur jo populiarumas? Kas atsitinka jo pristigus? Ar jis gali padėti išvengti peršalimo ligų? Ar verta jo griebtis susirgus?

Vitaminas C – vienas stipriausių antioksidantų, netiesiogiai žinomų jau nuo senovės vikingų laikų. Būtent vitaminas C, esanti raugintuose kopūstuose leisdavo jiems apsisaugoti nuo skorbuto. Trumpai tariant, tai būtinas vitaminas mūsų normaliai imuninės sistemos veiklai. Esant dideliam, ilgalaikiam jo trūkumui galima ne tik susirgti bet ir nepasveikti. Nėra duomenų, kad vitaminas C apsaugo nuo jau prasidėjusios ligos, tačiau jo vartojimas gali sušvelninti ligos eigą ir paspartinti gijimą. Jei vartojame mažai antioksidantų turinčių daržovių, vaisių – blogai, vartokite vitaminą C papildomai. Beje, nekalta petražolė turi daugiau vitamino C, nei jo sinonimu tapusi citrina.

Mūsuose išties labai stinga saulės, tad panašu, kad D vitamino atsargos, sukauptos per vasarą, ženkliai išsenka. Ar būtina vartoti vitaminą D, taip uoliai populiarinamą įvairių sveikos gyvensenos guru? Ar tieisog ramiai laukti pavasario ir saulės sugrįžimo?

D vitaminas yra labai svarbus riebaluose tirpus vitaminas. Reguliuodamas fosforo, kalcio apykaitą kauluose jis paspartina ilgųjų kaulų augimą – gijimą. Tad guru rekomendacijos, nors daugeliu atveju yra „aklos”, tačiau šiuo atveju neretam tautiečiui iš tiesų dvigubai ar net trigubai trūksta vitamino D3. Tačiau prieš pradedant vartoti pastarąjį vitaminą, rekomenduočiau atlikti kraujo tyrimą. Šiais laikais medicina labai lengvai geba nustatyti jo koncentraciją kraujyje. Tiesa, visažiniai patarėjai dažnai pamiršta vitaminą K – jis nemažiau svarbus, tirpus riebaluose vitaminas. 

Kokie vitaminai mums dar gyvybiškai būtini ir kurių atsargas sunku papildyti vien tik iš mitybos?

Būtini visi vitaminai, tačiau pildyti atsargas neatsižvelgus į medikų rekomendacijas –  neracionalu. Lietuvoje yra didelis savigydos lygis, dėl jo didėja bakterijų atsparumas antibiotikams. Tad neverta užsiimti papildoma saviprofilaktika tam, kad vėliau reiktų gydytis, kai organizmas negebės sintetinti ir pasisavinti vitaminų iš maisto pats.

Gal tada rinktis įvairius multivitaminų kompleksus? Į ką aplamai atkreipti dėmesį juos renkantis ir bandant išsirinkti sau tinkamiausius?

Ne! Multivitaminai yra universalūs, tačiau nėra tinkami vartoti nežinant, ko jums tikrai reikia. JAV ir Australijos mokslininkų atliktos studijos rodo, kad ilgą laiką vartojusios multivitaminus, moterys gyveno vidutiniškai trumpiau, nei nevartojusios (tirtas kontingentas nuo 60-65 metų). Dar geresnis pavyzdys – tarkime moteris ir vyras (šeima) vartoja tuos pačius multivitaminus, tačiau vyrui trūksta B grupės vitamino (b12) – simptomas gana dažnai pasitaikantis prastas miegas, o moteriai trūksta geležies. Ir štai vartojamas maisto papildas vienam jų padeda atsikratyti prasto miego, tačiau staiga abiems pasireiškia virškinamojo trakto problemos. Kodėl? Atsakymas paprastas – vienas perdozavo b12 (ciankobalamino), o kitas FE (geležies).
Būkite geri (ir protingi), atkreipkite dėmesį į specialistus, būtent jie gali surinkę jūsų nusiskundimų anamnezę išskirti ir patarti tai, kas ko gero jums yra reikalinga. Niekada neieškokite ligų „Google”, nes jei nesate medikas tikrai jų rasite.

Grįžti į blogą