Traumos ir pervargimas bėgimo metu: „Čiurnos raiščių patempimas“

Sveikata | 2014.09.05

Jau žinome ką daryti įvykus antkaulio uždegimui, pasitempus Achilo sausgyslę, gavus raumens traumą ar susižalojus keli, kitaip sakant įvykus „Bėgio kelio“ traumai. Dar viena dažnas atvejis yra čiurnos raiščių patempimo trauma. Čiurnos raiščiai patempiami, kai pėda netikėtai krypteli į šoną – nikstelėjus. Bėgikams tai dažnai nutinka bėgant nelygiu paviršiumi, laiptais ar paslydus. 

 

Dažniausiai patempiami išoriniai čiurnos raiščiai. Šios traumos metu pėda pasukama į vidinę pusę, o skausmas jaučiamas išorinėje pėdos pusėje. 

Atsižvelgiant į raiščių pažeidimų sunkumą ir pasireiškiančių simptomų intensyvumą klasifikuojami trys čiurnos sąnario raiščių patempimo laipsniai: 

I laipsnio, kai raiščio kolageninės skaidulos tik ištempiamos, jų vientisumas nepažeidžiamas. Dėl to jaučiamas nedidelis skausmas, atsiranda patinimas;

II laipsnio, kai raištis pertempiamas ir įtrūksta. Būdingi simptomai: stiprus skausmas, kraujo išsiliejimas į minkštuosius audinius, patinimas, sąnario funkcijos sutrikimas;

III laipsnio, kai raištis visiškai nutrūksta. Jaučiamas labai stiprus skausmas, kraujas išsilieja į aplinkinius audinius ir sąnario ertmę. Smarkiai patinsta pažeistoji vieta, sutrinka sąnario funkcija, pakinta sąnario ašis.

Čiurnos raiščių patempimo gydymas:

Kad greičiau atsigautų traumuoti raiščiai, rekomenduotina odą apie pažeistą vietą tepti košele iš susmulkintų šviežių arba keptų svogūnų galvučių, sumaišytų su cukrumi santykiu 10:1. Traumuota koja sutepama šia košele, ant jos uždedamas popieriaus lapas ir koja sutvarstoma. Tokį kompresą patartina keisti 2-3 kartus per dieną.

Ant pažeisto sąnario nepatartina dėti pernelyg standaus ir veržiančio tvarsčio, nes neretai tai gali tapti kraujotakos pažeidimo ir dėl to suintensyvėjusių skausmingų pojūčių priežastimi.

Trūkus raiščiams, ypač kraujui išsiliejus į sąnario vidų, reikia nukentėjusiojo koją stabiliai užfiksuoti. Po to būtina sudaryti tinkamas sąlygas sėkmingam raiščių suaugimui.

 

 

Grįžti į blogą