Traumos ir pervargimas bėgimo metu – antkaulio uždegimas

Sveikata | 2014.07.02

Lietuvoje bėgimas tapo tikra mada: masinėse varžybose matyti vis didesnės bėgikų gretos. Žmonės nuo kelių kilometrų  ima bėgti vis daugiau, atsiranda alkio jausmas bėgti daugiau ir greičiau. Tačiau ar tai duoda naudos? Dažniausiai besistemis bėgimas nuo kiekybės kilometrų priveda prie pervargimo ir traumų.

Pradėjęs bėgioti pavasarį, negali po 3 mėnesių įveikti maratono distancijos. Taip pat bėgiojantis jau kelis metus negali savo mėnesinio įprastai prabėgamo atstumo padidinti iškart daugiau nei 30%. Toks netinkamas treniravimasis priveda prie pervargimo ir traumų. Šiame straipsnyje apžvelgsime vieną iš dažnesnių bėgikų traumų – antkaulio uždegimą.

Antkaulio uždegimas (blauzdikaulio periostitas) pasireiškia dviejuose apatiniuose blauzdikaulio trečdaliuose. Blauzdikaulį dengiantis antkaulis išraizgytas tankaus kraujagyslių ir nervinių skaidulų tinklo. Dėl šios priežasties jis labai jautrus mechaniniam poveikiui. Sergant antkaulio uždegimu, didžiausias skausmas kyla bėgant, sportininkas didesnę svorio dalį stengiasi perkelti ant pėdos išorinės pusės — tai sumažina blauzdikauliui tenkantį krūvį. Ilgainiui toks neteisingai paskirstytas krūvis pažeidžia kelio sąnarį. Dėl to kiekvieną kartą net menkutį antkaulio uždegimą būtina visiškai išgydyti. Tai yra dažniausia blauzdos trauma bėgikams. Paprastai treniruotės pradžioje jaučiamas skausmas veiklos bėgyje mažėja, tačiau būna įvairių atvejų. 

Pagrindiniai simptomai:

1) Dažniausiai skauda vidinę blauzdikaulio pusę, ypač kai didesnis fizinis krūvis.

2) Braukiant pirštu per blauzdikaulio vidinę pusę, jaučiami nelygumai ir (spaudžiant) skausmas.

Antkaulio uždegimo priežastys:

1) Antkaulio uždegimu dažniausiai susergama, kai treniruojasi ant skirtingų dangų, pvz., miške minkštu gruntu bėgiojama kurį laiką ir greit pereinama prie plento (asfalto);

2) Netinkama avalynė (pvz. nusidėvėjęs kulnas);

3) Padidėjęs svoris.

Gydymo priemonės:  

1) Tepalai, želė ir losjonai. Šios trynimui skirtos priemonės labai veiksmingos, nes blauzdikaulio antkaulis yra tiesiog po oda ir turi labai daug kraujagyslių. Labiausiai tinka tepalai, želė, losjonai, kurių sudėtyje yra arnikos ar taukės ekstraktų, taip pat skausmą mažinančios salicilo rūgšties.

2) Gydomojo purvo kompresai malšina skausmą ir skatina gijimo procesą, tačiau juos galima naudoti tik vakare. Uždėkite gydomąjį purvą tiesiai ant skaudamos vietos ir uždenkite drobės gabalu ar rankšluosčiu. laikykite apie valandą – kol pajusite šilumą ir dings skausmas . Nuimkite kompresą ir bent 30 min. pagulėkite šiltoje lovoje.

3) Poilsis! Susirgus antkaulio uždegimu, būtina bent 1 savaitę nesitreniruoti (visų pirma — bėgikams). Sportinę formą galite palaikyti jėgos pratimais ar važinėdami dviračiu.

Patarimas kaip išvengti traumų:

 1) Netaupykite, įsigydami batus! Pirkdami sportinius batelius ar batus kasdien dėvėti, žiūrėkite, kad jie būtų patogūs, kad su jais būtų stabili stovėsena. Atkreipkite dėmesį į pado išlenkimą.

 2) Jei sportuojate lauke, atminkite, kad minkštas miško gruntas daug geriau nei kietas asfaltas, tačiau labiausiai sąnarius vargina bėgimas nuolat besikeičiančiu paviršiumi. Jei sportuojant tenka perbėgti nuo vieno grunto ant kito, venkite didelio greičio ir staigių judesių — Jūsų blauzdikauliai turi prisitaikyti.

Kituose straipsniuose apžvelgsime šias traumas:

–          Achilo sausgyslės patempimas

–          Raumenų patempimas, įtrūkimas, plyšimas

–          „Bėgiko kelis“

–          Čiurnos raiščių patempimas

Grįžti į blogą