SOS – aš nepasotinamas… Persivalgymo valdymo strategija.

Mityba | 2015.04.16

Ar jums taip būna, kad atrodo pavalgote pusryčius, bet tik nuvažiavę į darbą ir vėl jaučiatės alkani, pavalgote vakarienę, bet po pusvalandžio vėl sukiojatės prie šaldytuvo tikėdamiesi rasti dar ko nors pakramtyti. Kodėl mes kartais būname nepasotinami? Skubu jums į pagalbą. Įsiklausykite į mano patarimus.

SOTUMO JAUSMAS – nepersivalgymo garantas. Sotumo saugiklį mes turime visi ir tikrai gauname sotumo signalą siunčiamą iš skrandžio į smegenis, bet deja, kai kurie iš mūsų to signalo nebesugeba išgirsti. Labai dažnai girdžiu nusiskundimus, kad valgant jokio sotumo signalo „tikrai nesigirdi”, tokie valgytojai sustoja tik tada, kai pajunta skrandyje pilnumo, sunkumo jausmą – o tai reiškia, jau persivalgę. O kaip jį išgirsti, jei dažniausiai valgant užsiimame pašaliniais dalykais – žiūrime televizorių, naršome internete, skaitome ir pan. Smegenys užimtos ir joms ne iki sotumo signalų. 

Tad nuolatinis persivalgymas – negerų įpročių suformuotas padarinys galintis virsti rimtomis sveikatos problemomis ir žinoma nutukimu. 

Ypač siūlyčiau susirūpinti mamoms, filmukų pagalba bandančioms kaip nors pamaitinti nevalgius vaikus – jos daro meškos paslaugą jiems! Mielos mamos, vietoj to kad mokytumėte vaikus susikoncentruoti į maistą, pajausti jo kvapą, skonį, jūs tiesiog formuojate neteisingą požiūrį į valgį, kurį būtina nuolat „paskaninti” televizija ar kitomis pramogomis. Valgymas – šventas reikalas ir jam turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. 

Be abejo, kad nuolatinis valgymas paskubomis, stovint, bet kur, bet kaip ir bet ką taip pat labiau kenkia, nei padeda jaustis sotiems ir laimingiems. Mokykitės iš naujo išgirsti kūno siunčiamus signalus ir jokiu būdu liūdesio, nusivylimo bei streso sukeltos panikos nelaikykite alkio jausmu. Tai taip pat dažna klaida, kai neigiamas emocijas bandoma pataisyti maistu. Tokiu atveju geriau išgerkite stiklinę vandens ar išeikite pasivaikščioti.  

Stenkitės valgyti teisingą maistą! Netinkamas maistas taip pat sukuria tik sotumo iliuziją, kuri netrunka išsisklaidyti. Sakydama „netinkamas” maistas turiu galvoje įvairius pusfabrikačius, perdirbtą maistą, greitai paruošiamus produktus, dirbtinai nuriebalintus, nežinia kokiais būdais paverstus maistu su nuliu kalorijų – tai saviapgaulė!  Riebalai jums taip pat reikalingi energijai užtikrinti (avokadas ar riešutų sviestas ryte – puikus pasirinkimas). Tad neišbraukite jų iš meniu. Tegul rytas prasideda nuo košės, kiaušinio (nebijokite jo pasikepti – gausite energijos priduosiančią rytinę riebalų dozę) arba net ir sumuštinio iš juodos duonos, avokado ir lašišos. Atminkite – sotūs pusryčiai garantuoja mažiau suvartotų kalorijų likusią dienos dalį. O likusią dienos dalį taip pat nepamirškite pavalgyti! 

Valgykite penkis kartus per dieną, kas keturias valandas – taip neperalksite ir apsisaugosite nuo vakarinio (pačio pavojingiausio) persivalgymo. Tenka konsultuoti nemažai moterų, kurios laikosi griežtos maisto ribojimo dietos (pavalgo labai lengvus pusryčius ir tada tik vakarienę), tačiau jų svoris nekrenta taip, kaip norėtųsi. Priežastis labai paprasta – jos tiesiog per mažai valgo. Ar žinote, kaip organizmas reaguoja į maisto ribojimą? Jis tai priima kaip badą ir stengiasi kiek įmanydamas saugoti organizmo resursus, juos tausoti, jis žino, kad greitu laiku maisto negaus, tad kaupia atsargas. Besilaikantiems tokios dietos tai atneša tik nusivylimą. Baisiausia klaida – nevalgymas! Pradėkite valgyti ritmingai kas keturias valandas po nedaug – pamatysite rezultatus. 

Nepamirškite priešpiečių ir pavakarių – jiems rinkitės vertingus užkandžius – obuolį, bananą, riešutus, varškę. Daugelis bananus išmeta iš savo raciono kaip labai kaloringus, tačiau tai vertingas užkandis, suteiksiantis daug energijos, tik nevalgykite jo prieš miegą… Stebėkite, kad iš užkandžių negautumėte daugiau kalorijų nei iš pagrindinių patiekalų. 

Reziumuodama siūlau jums laikytis 5 paprastų taisyklių, kurių pagalba apsaugosite save nuo persivalgymo:

  1. Valgykite reguliariai kas keturias valandas – tai neleis peralkti.
  1. Valgykite prie stalo išjungę televizorius, kompiuterius ir į šalį padėję knygas. Nevalgykite darbo vietoje. Sutelkite visą dėmesį į maistą, mėgaukitės juo ir klausykitės organizmo siunčiamų signalų.
  1. Valgykite sočius pusryčius – tyrimai rodo, kad žmonės pavalgę sočius pusryčius, linkę rečiau persivalgyti dienos metu.
  1. Pasiimkite mažesnę lėkštę – taip sumažinsite porciją. Jei jausite, kad visiškai nepavalgėte – pakartokite, bet ne iš karto, o po 10-15 min. Valdykite tą procesą, nenueikite nuo stalo visiškai alkani. 
  1. Užkandžiaukite sveikais ir maistingais produktais. 
Grįžti į blogą