Rutina – kelias į sėkmę. Vakaro ritualai

Sveikata | 2020.05.04

Žodis „rutina“ turi blogą reputaciją, kuris dažniausiai siejamas su nuoboduliu, sukimosi tame pačiame rate ir blogomis emocijos. Bet aš su tuo nesutinku ir iš patirties žinau, kad būtent rutina gelbsti ir yra kelias į sėkmę, o ne kliūtis. Tyrimai rodo, kad rutina išties stiprina smegenų galią ir palaiko psichinę sveikatą, mažina streso lygį ir nuolatinį nuovargį ar pervargimą. Būtent rutina daro didelį ir svarbų poveikį svajonių ir tikslų įgyvendinimui.

Daugiau nei 40% mūsų kasdienių veiksmų lemia įpročiai – geri ir blogi. Kas rytą nuspaudus „snaudimo“ rėžimą – atsikeliate pavėlavę ir skubate ruoštis dienai. Tuomet pamirštate ar nebeturite laiko pasiruošti pusryčių ar pietų išsinešimui, todėl dienos eigoje kramsnojate kas po ranka. Pietums renkatės greitai paruošiamą maistą, nes alkio apimti išvis nerandate galimybės rinktis, juk dienos pietums tik cepelinai su grietine, o galvoje sukasi mintys, tik kaip kuo greičiau pavalgyti ir grįžti prie darbo. Taip pat be perstojo naršote telefone, nesuvokdami, kur dingsta jūsų laikas. Bandote suderinti viską kaip jau išeina, bet tas nuolatinis stresas išmuša iš vėžių – tai yra tai, ką kasdien įgyvendinate kaip įprotį.

Būtent kaip pradedate savo rytą, daro didžiulę įtaką tam, kaip jausitės visą likusią dienos dalį. Jei pirmosiomis valandomis jausite nuolatinį lėkimą, nerimą, stresą, didelė tikimybė visą likusią dieną vytis savo darbus ir tikslus. Štai kur rutina ima viršų ir vaidina labai svarbų vaidmenį. Ryto ritualo įpročiai pas jus jau beveik susiformavo ir gal bus tik keli dalykai, kurių dar nedarote, bet aš turiu viena paslaptį, apie kurią greičiausiai dar negirdėjote. Norint gerai atlikti ryto ritualus, reikia tam pasiruošti. O kaip tai padaryti? Ogi, imti ruoštis iš vakaro. Todėl šiandien pasidalinsiu savo vakaro rutina, kurią išmokau iš savo mokytojos Mel Robbins ir ją truputi patobulinau.  Bet prieš tai noriu pasakyti, kad man, kaip ir daugeliui, ne visos dienos būna vienodai geros, t.y., kad viskas klostosi, kaip numatyta. Žinoma ne – gyvenimas yra nenuspėjamas, aš negaliu kontroliuoti kitų žmonių veiksmų ir aplinkos. Bet aš renkuosi kasdien būti geriausios formos, įdedu maksimaliai pastangų, kad viskas pavyktų ir pastebiu, kad nors kartais atlikdama ir trumpesnius ritualus aš jaučiuosi taip pat gerai. Aš įgaunu pasitikėjimą savimi, mano nuotaika būna žymiai geresnė, aš didžiuojuosi savimi ir jaučiuosi daug produktyvesnė, kai vadovaujuosi kasdiene rutina.

 Štai šeši žingsniai, kuriuos pati darau kas vakarą (beveik) tam, kad padidinčiau kitos dienos sėkmę.

1. Tvarka namuose

Norint pradėti dieną švariai, tai reikia daryti ant švaraus, o ne priteršto popieriaus lapo. Ne veltui sakoma, kad nauja diena – naujas lapas. Nesutvarkyta aplinka asocijuojasi su darbų neužbaigtumu. Tad ryte nubus ir radus netvarką, užsikuria mąstymo variklis, kuris ima ieškoti būdų, kaip tai sutvarkyti. Vadinasi, nuo pirmų naujos dienos minučių eikvojate brangų laiką kvailiems dalykams, kuriuos galėjote padaryti vakar. Tad visada išsikuopkite vakare ir neperneškite betvarkės į rytdieną. Prieš einant miegoti, susitvarkykite indus, rūbus, kambarius ir jei yra šeimos narių, būtinai paprašykite pagalbos. Žinau, kad tai skamba kvailai ir juokingai, gal net matote mane kaip savo mamą, kuri visada to prašydavo vaikystėje. Bet patikėkite manim, tai daro labai didelę įtaką ir palengvėjimo jausmą ryte. Padarykite tai šiandien ir papasakokite, kaip sekėsi? Kaip jautėtės ryte radę švarią aplinką.

2. Maisto pasiruošimas

Norite sužinoti, kodėl kartais būna sunku laikytis tinkamos mitybos? Nes nesate pasiruošę tam iš vakaro. O kai nesate pasiruošę – griebsite, ką matote ir kas po ranka. Tad visada vakare susiplanuokite, ką valgysite rytoj. Kas bus jūsų pusryčiams, pietums ir vakarienei? Gal iš anksto reikia atsišildyti mėsą ar žuvį? Gal reikia užmerkti ankštines daržoves? Jei norite sėkmingai maitintis, susipakuokite viską į maisto dėžutes. Darykite viską, ką galite padaryti iš vakaro, kad jūsų rytas prasidėtų kuo ramiau, be šūksnių ir streso. „Mama, ką man valgyti šiandien? Kur mano kojinės? Kas matė mano užduočių sąsiuvinį?“ ir t.t. Pasiruošdami tai, sumažinsite rytinės trinties, lėkimo ir streso jausmą, o rytas prasidės ramiai, nes viskas jau padaryta. Galėsite be trukdžių planuoti ateinančios dienos užduotis ir galingai šokti į naujų tikslų bei svajonių įgyvendinimą.

3. Pasiruošimas ryto sėkmei

Prieš einant miegoti, pasidėkite savo dienoraštį ant rašomojo stalo, pasiruoškite sportinį kilimėlį, aprangą. Jei turite užduotį įtraukti kokį naują įprotį, vonioje užsiklijuokite lipduką su jo aprašymu. Atsigulę į lovą, mintimis perbėkite per visus šiuos priminimus. Vakaro vizija užprogramuos ryto sėkmę, padės laikytis įsipareigojimų, kurie bus pirmieji žingsniai į teisingų įpročių susiformavimą.

4. Telefonas už miegamojo ribų arba kuo toliau nuo lovos

Būtent tada, kai viskas jau sutvarkyta, nusistatykite žadintuvą ir padėkite bet kur, bet tik ne miegamajame. Galite padėti iškart už durų, kitame kambaryje. Tai yra svarbiausia vakaro ritualo dalis. Jeigu naudojate savo telefoną kaip žadintuvą, laikykite jį pakankamai arti, kad girdėtumėte arba pasvarstykite nusipirkti pigų, paprastą, ne elektroninį laikrodį, kurį galėtumėte naudoti kaip žadintuvą. Atsibudus, užuot griebus savo telefoną, pradėję dieną nuo išorinio pasaulio problemų, naujienų, galėsite pirmąsias naujos dienos minutes skirti tik sau. Telefonas už miegamojo ribų padės ne tik ramiau išmiegoti, bet ryte bus stimulas greičiau išlipti iš lovos ir pradėti naują dieną.

5. Galvos „išsivalymas“

Greta lovos turėkite mažą užrašų knygutę, kurią galėtumėte panaudoti, kai užklumpa nerimas, galva sprogsta nuo begalės darbų ir niekaip negalite užmigti. Tomis naktimis griebkite užrašų knygutę ir užrašykite viską, kas yra jūsų galvoje. Surašykite viską, kas jus neramina, erzina. Tiesiog išsiliekite ant popieriaus lapo. Ši strategija yra pagrįsta moksliniais tyrimais. Jos dėka sumažinsite nerimą ir minčių srautą, todėl galėsite užmigti lengviau, o ryte nubusite pailsėję ir kupini jėgų.

6. Savęs įvertinimas

Maži pasiekimai, pergalės yra motyvacija priverčianti nuolat judėti į priekį. Bet kaip ir visur, norint jaustis gerai, reikia išlaikyti balansą. Dažnai nutinka taip, kad žmonės susikoncentruoja ties tam tikrais dalykais, o svarbiausius pamiršta. Tad siūlau susikurti penkias korteles, galima tai daryti ir toje pačioje užrašų knygutėje. Surašykite 5 dalykus (įpročius, darbus….), kurie padėtų jums pasiekti bet kokių tikslų ir kurie yra labai svarbūs šią akimirką, pavyzdžiui:

  1. Minčių galia
  2. Disciplina
  3. Aktyvus gyvenimo būdas
  4. Pilnavertė mityba
  5. Vidinė ramybė

arba

  1. Meilė sau
  2. Šeimos gerovė
  3. Savišvieta ir tobulėjimas
  4. Aktyvus gyvenimo būdas ir tinkama mityba
  5. Vidinė harmonija

Kas vakarą įvertinkite save, kaip sekėsi. Jei įvertinate aukštu balu, pasidžiaukite, o jeigu mažesniu, pagalvokite, ką kitą dieną galėtumėte padaryti geriau, kad įvertintumėte aukštesniu balu. Nuolatinis sekimas ir įvertinimas padės prisiminti svarbius dalykus, o vidinė atskaitomybė ir įvertinimas padės išlaikyti balansą, kas suteiks vidinės pilnatvės.

Grįžti į blogą