Pusryčiai – jėga ir energija pusei dienos

Mityba | 2014.06.05

Geri pusryčiai suteikia energijos ir aktyvumo visai pirmai dienos pusei. Tačiau daugelis žmonių per skubėjimą neranda laiko pusryčiauti arba valgydami renkasi ne itin sveikus produktus.  Paprastai mūsų pusryčiai apsiriboja labai riebiais (keptuvėje kepta kiaušinienė, dešrelės, dešra, sūris) ar daug cukraus turinčiais produktais (jogurtai su priedais, sumuštiniai, saldžios košės). Tokie patiekalai alkį numalšina tik trumpam laikui, juose nėra baltymų ir sudėtingų angliavandenių, leidžiančių ilgiau išlaikyti energetines organizmo atsargas. 

Be to, iki devintos valandos maistas „neina į kūną“, nes skrandžio veikla būna aktyviausia. Patariama neišeiti iš namų tuščiu skrandžiu, ypač jei sunkiai prabundate ir negalite susikaupti. Pusryčiai skatina medžiagų apykaitą, sumažina persivalgymo tikimybę, pakelia mums nuotaiką ir pagerina darbo kokybę. 

Ką valgo bėgikai ?

Ilgų nuotolių bėgimas – tai didelės ištvermės reikalaujanti sporto šaka, todėl ja užsiimančių sportininkų pasiekti rezultatai labai priklauso nuo mitybos ypatumų prieš varžybas ir jų metu. Vienas iš pagrindinių ilgų nuotolių bėgikams tinkamos mitybos reikalavimų – pakankamas angliavandenių kiekio suvartojimas. Kitaip tariant, ilgų nuotolių bėgiko maisto racioną turi sudaryti: 

  • angliavandeniai – 60-65 proc. (bendros, su maistu tiekiamos energetinės vertės);
  • baltymai – 12-20 proc.;
  • riebalai – 20-30 proc. 

Kodėl angliavandeniai? 

Sportuojant mūsų raumenims reikia energijos, kuri yra gaunama iš raumenyse, kepenyse ir kraujo sistemoje esančių angliavandenių, baltymų ir riebalų. Treniruotės intensyvumas ir trukmė lemia, kuri pagrindinė maistinė medžiaga yra naudojama (deginama), tačiau angliavandeniai yra pirminis ir svarbiausias energijos šaltinis jūsų raumenims, taip kaip jūsų kūnui yra svarbios pagrindinės raumenų grupės.  Angliavandeniai – vienintelis energijos šaltinis, kurį naudoja smegenys ir centrinė nervų sistema. 

Manoma, kad per dieną smegenims ir centrinei nervų sistemai reikia apie 130 gramų (10 šaukštelių) gliukozės. Mūsų raumenys taip pat turi būti aprūpinami gliukoze, pagrindine angliavandenių forma, kad funkcionuotų. Angliavandeniai taip pat padeda išsaugoti raumenyse esantį baltymą, kad jis nebūtų panaudotas energijai gaminti bei greitina medžiagų apykaitą ir padeda efektyviai deginti riebalus. Angliavandeniais turtingas maistas organizmą aprūpina skaidulomis, ko negali padaryti baltymai ar riebalai. Minimali rekomenduojama dienos angliavandenių norma yra 130 gramų, iš kurių nuo 20 iki 35 gramų yra skaidulos. 

Pusryčių meniu prieš bėgimą

Meniu Nr. 1 

1 didelis dubuo (85 g.) sausų pusryčių su 300 ml neriebaus pieno;

2 šaukštai (60 g.) razinų;

1 stiklinė (200 ml.) vaisių sulčių.


 Meniu Nr. 2 

4 riekelės skrudintos baltos duonos su medumi;

1 stiklinė (200 ml) vaisių sulčių;

1 bananas.


 Meniu Nr. 3

1 sumuštinis su bananais, kurį sudaro 2 riekelės baltos duonos;

1 bananas.


 Meniu Nr. 3

2 neriebūs sausainiai;

2 obuoliai.

Grįžti į blogą