Proteino kokteiliai – kam? kada? kiek?

Mityba | 2017.03.27

Intensyviai sportuojate ir jaučiate, kad jums ima stigti energijos, sunku atsigauti po treniruočių, skauda raumenis, nebeprogresuojate… Gali būti, kad jūs negaunate pakankamai baltymų. Asmeninė „Goodlife” trenerė Agnė Rudžianskaitė teigia, kad intensyviai sportuojant, su maistu gaunamų baltymų gali nebepakakti, tokiu atveju į pagalbą reikėtų pasitelkti koncentruotus baltymus ir jų kokteilius.

Proteino arba baltyminis kokteilis, tai maisto papildas, gaminamas naudojant koncentruotus baltymų miltelius, o tai reiškia sudarytas iš didelės dozės baltymų. Jei jūs sportuojate tik kartą per savaitę, Agnė patikina – į proteino kokteilius jums žvalgytis tikrai nereikėtų, net ir po treniruotės. Greičiausiai jums pilnai pakaks baltymų, gaunamų su kasdieniu maistu.

Proteino kokteilis reikalingas sportuojantiems bent tris kartus per savaitę, auginantiems raumenų masę, jis taip pat gerina raumenų atsistatymą po intensyvios treniruotės.

O dabar labai aktualus klausimas – kada? Prieš treniruotę ar po jos? Pasirodo – vieno atsakymo nėra. Viskas priklauso nuo to, kuriuo dienos metu planuojate treniruotę. Agnė pateikia skirtingas situacijas: „Jei jūs pavalgėte pietus apie 13 valandą, o treniruotę planuojate apie 17 val., jėgų ir energijos jai gali nebepakakti. Valgyti prieš treniruotę nerekomenduojama, tad baltymų kokteilis, išgertas pusvalandį prieš treniruotę suteiks reikiamos energijos ir neapsunkins skrandžio.

Jei sportuojate labai anksti ryte, greičiausiai nespėsite suvalgyti sočių pusryčių, o jei spėsite, tai iki treniruotės galite būti jų dar nesuvirškinę, tad kokteilis vėl bus puiki išeitis (tačiau jis nepakeis pusryčių, juos reikėtų suvalgyti valandos bėgyje po treniruotės). Sportuojantys vakare, po treniruotės taip pat turi kažką suvalgyti, bet aštuntą valandą valgyti sočią vakarienę – vėloka, tad ir jiems kokteilis bus puiki išeitis.”

Svarbus kokteilio privalumas – jį organizmas pasisavina kur kas greičiau nei maistą ir energijos suteikia greitai bei ilgam. Tokiu būdu esi lengvu skrandžiu, bet energingas. O ar įmanoma baltymų padauginti? Kaip tai pasireiškia?

Agnė įspėja, kad per didelis baltymų kiekis nėra jau toks nekaltas – stringa žarnyno veikla, atsiranda bėrimų. Tad baltyminiais kokteiliais nebandykite keisti viso dienos raciono. Kokteilis gali pakeisti du valgymus per dieną, ne daugiau.

Kai kalba pasisuka apie pačius baltymus, jų mišinius ir ruošinius, Agnė rekomenduoja rinktis atsakingai ir nepamiršti skaityti sudėtį nurodančių etikečių: „Jūs turite žinoti savo alergijas, nes kokteilių ruošiniams naudojami skirtingų kultūrų baltymai: kviečių, ryžių, sojų, kanapių, jie taip pat gali būti be laktozės, su laktoze. Ne mažiau atidžiai būtina pasižiūrėti, kiek baltymų milteliuose cukraus ar kitų saldiklių.” Trenerė rekomenduoja rinktis natūralius augalinius baltymus, pavyzdžiui, kanapių. Šaukštas kanapių baltymų miltelių, sumaišytų su augaliniu ar karvės pienu yra pats paprasčiausias proteino kokteilis. Tačiau dar keletas ingredientų ir tokį kokteilį galima kilstelėti iki superkokteilio. Štai Agnės receptas: 250 ml augalinio pieno arba vandens (jei ribojate suvartojamas kalorijas), 1 valgomasis šaukštas kanapių baltymų, saujelė pasirinktos daržovės gabalėlių ar lapelių (špinatai, moliūgas, agurkas), saujelė uogų ir vaisių (bananas, melionas, kriaušė…), keletas riešutų, keletas džiovintų datulių, pusė arbatinio šaukštelio cinamono – suplakate ir tobuli pavakariai arba kokteilis prieš treniruotę paruoštas.

O ar galima baltyminį kokteilį susimiksuoti vien iš maisto produktų? Agnė sako, kad tai bus tiesiog glotnutis, proteinų kokteiliui reikia svarbiausio ingrediento – koncentruoto baltymo.

Grįžti į blogą