Patarimai pradedantiems bėgioti

Sveikata | 2014.08.28

Pavasario – vasaros sezonas yra puikus laikas, kai galime sustiprinti kūną gryname ore. Nuo ko pradėti? Kokią avalynę pasirinkti? Kaip viską teisingai atlikti, kad nepakenktume sveikatai? Į šiuos ir į kitus klausimus padės atsakyti žemiau išvardyti patarimai pradedantiesiems bėgikams.

Tikslas. Nusprendus pradėti bėgioti atsakykite sau į klausimą: kodėl jūs tai darote? Ar ruošiatės varžyboms ar norite palaikyti gerą savijautą, atsikratyti nereikalingų kalorijų? Norite judėti gamtoje, parke? Jauskitės gerai nusistatę sau tikslus ir nesikrimskite jeigu lengvai bėgant esate lenkiamas kitų bėgikų – juk tai darote dėl malonumo.

Avalynė ir apranga. Be tinkamos avalynės geriau nepradėti bėgti ilgiau kaip 15 minučių ir net ne  kiekvieną dieną. Jeigu norite, kad kūnas įprastų lengvai nubėgti 5-10 kilometrų, privalote įsigyti bėgikams skirtą avalynę, kurią rasite sporto prekių parduotuvėje. Apranga turi būti komfortiška, nevaržyti judesių, sugerti prakaitą.

Pirmi kilometrai – lengvi. Pradėję bėgti galite susidurti su nemaloniu jausmu, kuomet greitai pavargstate ir nebegalite ritmingai kvėpuoti. Neskubėkite. Pradėkite nuo lengvo ėjimo, nuolat derinkite bėgimą su ėjimu. Jei ir tai nepadeda, tada lėta ėjimą derinkite su greitu ėjimu.

Nežiūrėkite į atstumą. Nesistenkite žūtbūt nubėgti 2-3-4 kilometrus pirmąjį mėnesį. Siūlyčiau atkreipti dėmesį į laiką. Pradžiai 15-20 minučių bėgimą suderinus su ėjimu bus puikus rezultatas.  

Klausykite organizmo. Klausykite, ką jums sako kūnas. Prieš ir po bėgimo skaičiuokite pulsą. Širdies tvinksėjimų skaičių per 10 sekundžių dauginkite iš 6 kartų ir gausite dabartinį širdies ritmo pulsą. Jis turėtų neviršyti 140-145 tv./min. Jeigu skaičius per didelis – sumažinkite tempą. Atminkite, bėgdami turite jausti malonumą, o ne prievartą ir skaudančius kojų raumenis.  

Svarbu. Bėgioti reikia pasiruošus. Pavyzdžiui, ankstyvą pavasarį sporto klube galite vieną mėnesį daryti kardio pratimus, skirtus aerobiniam darbui. Šie pratimai padidintų širdies kraujagyslių ir kvėpavimo funkcinių sistemų pajėgumą. Taip pat galite atlikti keletą jėgos pratimų, stiprinančių kojų raumenis. Tai galite daryti visus metus derindami treniruoklių salę su bėgimu lauke. Nepamirškite prieš bėgimą atlikti apšilimą, kurio dėka sušildysite raumenis, pagerinsite sąnarių slankumą ir taip išvengsite traumų. Po bėgimo atlikite tempimo pratimus.

Rekomenduoju per savaitę bėgioti 3-4 kartus. Krūvį didinkite palaipsniui. Geriau pailginkite atstumą, bet nesistenkite bėgti greičiau. Klausykite ką sako jūsų kūnas. Mylėkite savo kojas, bėkite tik su tinkama avalyne. Rinkitės treniruotėms skirtas vietas, pavyzdžiui, parkus gamtoje, toliau nuo automobilių ir miesto šurmulio.

Sėkmės skaičiuojant pirmus kilometrus!

 

Grįžti į blogą