Pagrindinės moterų baimės sportuojant

Treniruotės | 2015.09.07

„Ko nori moterys?” – štai, kur klausimas, į kurį atsakius palengvėtų gyvenimas daugeliui vyrų… Šis klausimas neramino ir to paties pavadinimo filmo kūrėjus bei jo pagrindinį personažą, meistriškai įkūnytą Melo Gibsono. Atrodo retorinis klausimas, tačiau tik ne moterims varstančioms sporto klubo duris – čia atėjusios jos tiksliai žino, ko nori ir kokie jų tikslai. Tai nedvejodamas patvirtina ir „Goodlife” sporto klubo treneris Edvinas Sidaravičius, žinantis, kaip toms moterims padėti siekti užsibrėžtų tikslų ir išvengti rezultatus atitolinančių klaidų. Mūsų pokalbis suksis ne tik apie sportuojančių moterų siekius, bet ir apie jų baimes bei dažnai daromas klaidas. Edvinas pasiruošęs ne tik pažerti patarimų, bet ir sulaužyti keletą sporto salėse populiarių mitų. 

Edvinai, tad  kokios priežastys dažniausiai atveja moteris į sporto klubą? Kokius dažniausiai tikslus jos sau kelia? 

Priežastis verčiančias užsukti į sporto klubą galėčiau suskirstyti į dvi grupes: viena susijusi su išoriniais pokyčiais – padidėjusios apimtys, priaugtas svoris, suglebę raumenys, noras būti gražiai… Antrąją grupę atveja kur kas rimtesnės priežastys susijusios su sveikatos problemomis: prasta bendra savijauta, stresas, pasikeitusi laikysena, nugaros, sąnarių skausmai.

Šios priežastys be abejo padiktuoja ir tikslus. Dažniausiai girdžiu norą numesti svorio, pamažinti riebalinę kūno masę, „susitvarkyti” problemines kūno vietas (rankas, sėdmenis, šlaunis, liemenį), sustangrinti kūną, pagerinti laikyseną bei savijautą. O yra moterų kurios sportuodamos tiesiog nori atitrūkti nuo kasdienės rutinos. 

Tikslai nustatyti – belieka išsirinkti tinkamiausias priemones… Ar visada jos teisingos? Ar moterys nėra sau per griežtos renkantis treniruočių programas? 

Pastebėjau, kad labai dažnai moterys linkusios vaikytis kraštutinumų: badauti, laikytis įvairių dietų, labai intensyviai sportuoti. Mato problemą, nori ją išspręsti labai greitai ir mano, kad radikalios priemonės pačios efektyviausios. 

Tokioms moterims (ir ne tik) norėčiau priminti, kad badavimas ir griežtas maisto apribojimas stabdo ilgalaikius svorio metimo procesus, be abejo svoris pradžioje kis, tačiau ilgą laiką laikytis radikalios dietos neįmanoma. Tai ne tik neatneš norimų rezultatų, bet ir pakenks sveikatai. 

Taip pat nevertėtų pernelyg intensyviai sportuoti (kasdien po keletą valandų), nes organizmas tiesiog nespėja atsigauti. Per maži tarpai tarp treniruočių, sportavimas po labai sunkios darbo dienos neduos teigiamų rezultatų ir nualins kūną. 

O ko baiminasi sportuoti atėjusios moterys?

Pradžioje daugeliui būna tiesiog nedrąsu, nes  nežino nuo ko pradėti sportuoti, bet vienas pokalbis su treneriu šią problemą išsprendžia. O štai kitą, beveik visuotinę, moterų baimę sportuojant priaugti per daug raumenų (kitaip tariant „išsipūsti”) pavadinčiau labai gaju ir sunkiai iš galvų išmušamu mitu.

Tad ko nedaryti (o gal daryti), kad neužsiaugintum tų taip negeidžiamų raumenų, o gražiai sutvirtėtum? Kokius stereotipus ar netgi mitus, susijusius su šia aukščiau paminėta problema, tenka paneigti?

Visų pirma, užsiauginti raumenis nėra taip lengva. O sportuojant su 2-3 kg papildomais svoriais, praktiškai neįmanoma. Daugelis vyrų ilgai prakaituoja sporto salėse, kad užsiaugintų raumenis, o moterims tai fiziologiškai labai sunku, kadangi moterų organizme net 15-20 kartų mažesnė vyriško hormono, testosterono, koncentracija. Tai dėl jo poveikio raumenų masė vyrams auga žymiai sparčiau. Be abejo, kiekvienas žmogus individualus ir būna atvejų, kad kai kuriom merginom raumenys vystosi šiek tiek greičiau. Tačiau tam reikia įdirbio, pastangų ir laiko – pažadu, kad ryte po sunkios vakarykštės treniruotės tikrai nenubusite su kultūristės raumenimis. Jei sportuojant ima ryškėti ne tas trokštamas rezultatas, būtina peržiūrėti ir pakoreguoti sporto programą.

Tad nustokite daryti pratimus vien tik su rožiniais 2 kg svareliais! Tokius svarelius rekomenduoju tik pradedančiosioms, mokantis pratimo technikos. Kodėl gi nepaėmus didesnio svorio kai to reikia, kai norisi ryškesnio progreso? Juk merginos organizmas taip pat prisitaiko prie krūvių ir palaipsniui jį būtina didinti norint pasiekti norimų rezultatų.

Tad ką atsakytumėte moterims teigiančioms: ”Nedarysiu pratimų su svareliais, nes jie augina raumenis…. Sportuosiu tik su savo kūno svoriu… ”?

O jūs nesiekiate turėti liekną ir stangrų kūną? Vengdamos jėgos pratimų tiesiog bėgate nuo savo tikslo. Sportuojant su savo kūno svoriu taip pat yra ką veikti, tačiau paimkite ir papildomą svorį, kai to reikia. Papildomi svoriai naudojami tam, kad padėtų išvystyti subalansuotą kūną, Kai kuriuos pratimus be papildomo svorio atlikti tiesiog sunku.

O kaip toks požiūris: „Darysiu vien pratimus kojoms ir sėdmenims, nes būtent ten daugiausia riebaliukų…”?

Treniruodamos vien tik problemines vietas greičiau išvystysite viso kūno raumenų disbalansą nei atsikratysite riebalų konkrečioje vietoje. Būtina treniruoti visas raumenų grupes, bet nepamirškite jog tokiu būdu jūs tik sustiprinsite po riebalų sluoksniu esančius raumenis, o riebalai pasiliks tol, kol nesureguliuosite savo mitybos. Norite atsikratyti riebalinės masės? – atminkite, jūsų sėkmės formulė: 70% „darbo” virtuvėje ir tik  30% – sporto salėje.

Kokias dar klaidas daro moterys sporto salėje?

Viena pagrindinių klaidų, be abejo, vien tik probleminių vietų treniravimas tikintis riebalų atsikratyti tik konkrečioje vietoje. Tačiau taip tik vystomas raumenų disbalansas.

Taip pat dažna dar mano, kad tik gausus prakaitavimas padės greičiau sulieknėti. Prakaituojant iš organizmo atsikratoma tik skysčių (deja ne riebalų), o ir pats prakaitavimas labai individualus dalykas.

Nemažai nusivylimo sukelia klaidingas rezultatų matavimas. Būtina žinoti, kad vien svarstyklės nesuteikia objektyvios informacijos apie jūsų rezultatus. Reikia atlikti kūno sandaros analizę su specialiu prietaisu, parodančiu, kaip pasikeitė riebalų, raumenų ir skysčių santykis. Reikia stebėti save veidrodyje, apimtis ir progresą atliekant tam tikrus pratimus.

O labiausiai „barti” norisi už „užklasinę veiklą” sporto metu. Telefonai, pokalbiai, knygų skaitymas neleidžia susikoncentruoti pagrindiniam darbui sporto salėje – sportui. Pratimus būtina atlikti ne automatiškai, juose reikia būti mintimis, klausytis savo kūno. Koncentracija ir susitelkimas didina motyvaciją ir padeda tobulėti – nepamirškite to!

Grįžti į blogą