Maisto papildai – ar jie būtini?

Mityba | 2015.09.10

Pradėję intensyviau sportuoti daugelis ima klausinėti apie papildus? Suprantu tuos, kurie tikisi papildų pagalba paspartinti raumenų masės augimą, tačiau kam jie norintiems tik sustiprėti ir sustangrinti kūną? Kažkodėl daugeliui atrodo, kad sportuojant tirpsta ne tik kalorijos, bet į orą išgaruoja ir daugiau naudingųjų medžiagų bei vitaminų.

Jei jūsų mityba visavertė ir įvairi, jei iš savo meniu nesate išbraukę nei vieno produkto, jei paisote sezoniškumo ir valgote daug šviežių daržovių ir vaisių, nevengiate žuvies – maisto papildų jums greičiausiai nereikia. 

Pradėjus sportuoti taip pat tikrai neverta prisipirkti krūvos papildų, jie nieko už jus nepadarys. Svarbiausia, visavertės mitybos pagalba gauti pakankamą kiekį angliavandenių, baltymų ir riebalų. Taip pat tiesiog būtina valgyti daug daržovių, vaisių ir riešutų, kuriuose gausu vitaminų bei mineralų.

Pavyzdžiui, graikiniai riešutai pasižymi vienu didžiausiu baltymų kiekiu iš visų riešutų. Kaip žinia, būtent baltymai yra pagrindinė statybinė audinių ir organų medžiaga. Šie riešutai taip pat pasižymi dideliu polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekiu. 30 g, o tai ir yra vieno užkandžio porcija, turi net 10 g polinesočiųjų riebalų rūgščių. Suvalgę vos penkis graikinius riešutus gausite visos paros vitamino C dozę. Juose nestinga ir B grupės vitaminų. Graikinių riešutų naudingų mikroelemetų sąrašą būtų galima tęsti ir tęsti. Ir visa tai tobula papildų formulė, sukurta gamtos, o ne susintetinta farmacijos fabrike. Labai daug naudingų vitaminų bei mikroelementų galite gauti iš santykinai nedidelio kiekio taip vadinamo super maisto: linų sėmenų, saulėgrąžų branduolių, ispaninio šalavijo (chia) ir panašių sėklų.

Tačiau, jei jaučiate, kad vien mityba nesugebate aprūpinti savo organizmo būtinomis medžiagomis  verta pasidairyti ir į papildus. Papildų pasirinkimas priklauso nuo sportuojančiojo pasiruošimo ir jo atliekamų treniruočių intensyvumo. Pratinant organizmą prie fizinio krūvio ir vis jį sunkinant, praėjus maždaug mėnesiui-dviems, siulyčiau pradėti nuo vitamimų ir mineralų komplekso, nes  intensyviai sportuojan su prakaitu pasišaliana dalis mineralų. Greitesniam raumenų atsistatymui rekomenduoju aminorūgštis, geriausia būtų pasirinkti esmines BCAA, kurios yra pagrindinės atstatant raumenis arba proteino produktus. Daugumai mūsų trūksta Omega- 3 rūgščių, tad žuvų taukai – viena greičiausų pagalbų. Metantiems svorį dažnai rekomenduojami L-carnitino palildai. Tačiau būtina atminti, kad tai tik papildai, greitesniam organizmo atsistatymui, visa esmė slypi mityboje.

Grįžti į blogą