Kuoka – vienas seniausių sporto įrankių

Treniruotės | 2020.05.12

„Lengvosios indiškos kuokos” — taip pavadinsim šį fenomeną.

Truputį istorijos

Kuokos yra vienas seniausių instrumentų, menantis 5000 m.pr.Kr., giminiuojasi su ietimi.

Senovės žemių valdovų rankose dažnai pamatysime kuoką kaip galios simbolį. Kuo arčiau dabartinių laikų, tuo kuoka mažesnė, vėliau perauganti į išdabintą nieko vertą ginklą — skeptrą. Kiekviena senovės civilizacija naudojo kuokas kaip ginklus ir kaip treniruočių įrankį, kad pasiektų geresnį rezultatą medžioklės ar kovos lauke, įgautų pranašumą. Kitaip tariant, „bum su šakalėliu, bum per galvą”.

Peršokam laiko juosta į ~19a. Didžoji Britanija, užkariavusi Indiją, pamato jų kovotojus, besitreniruojančius su kuokomis ir vėzdais (aišku nepasišakos anie prieš muškietas). 

Indijoje yra du pagrindiniai treniruočių kuokų tipai: jori, angl. clubbell (mediniai vėzdai, dažniausiai mojuojama dviem rankom vienu metu) ir gada, angl. macebell (bambukinė lazda su cemento rutuliu ant galo).

Kuokoms atkeliavus į Europą, anglų ir vokiečių fizinės kultūros lyderiai jas modifikavo. Kuokos buvo palengvintos ir pradėtis naudoti kariuomenės fiziniam pasiruošimui kaip viena iš gimnastikos formų (tais laikais praktiškai viskas buvo gimnastika).

Kaip viena iš gimnastikos rūšių kuokų siūbavimas startavo 1904 m. Olimpinėse žaidynėse. Dabartiniais laikais gimnastikos kuokos yra moterų ritminės gimnastikos programoje kartu su virvute (labai populiarėjančia, nors per gimastikos paskaitas nebuvo taip jau linksma), lanku, kamuoliu, juostele.

Dar galime kuokų variantų aptikti cirke žonglierių ar fakyrų pasirodymuose.

Pasak Dr. Ed Thomas, žmonija būna cikliškai protinga arba ne tokia protinga. Taip po Antrojo Pasaulinio Karo britai ir amerikiečiai išėmė kuokas iš fizinio pasiruošimo, kadangi jas naudojo vokiečiai. Ir siūbavimas kuokomis išliko kelių fanatų dėka.

Dr. Ed Thomas praktikuoja siūbavimą kuokomis nuo 1950 metų ir yra neįprastų treniruočių sistemų ekspertas. O labiausias jis žinomas dėl kuokų.

Ką treniruoja kuokos?

Siūbavimas kuokomis – tai centrinės nervų sistemos treniravimas, motorikos lavinimas, judesio modelių treniravimas, galiausiai raumeninis treniravimas. Sukamieji judesiai turi atpalaiduojamą efektą, ritmo pajautima lavina.

Pasauliniu mastu su kuokomis sportuoja arba jiems tai patartina: imtynininkai, boksininkai (senu laikų), galiūnai, fechtuotojai, karatistai, kung fu praktikuotojai, beisbolininkai, visų rūšių metikai, žonglieriai, fakyrai. Kuokos naudojamos ir reabilitacijoje. Šiuolaikiniam fitnese „metodų kūrėjai” pasiima kuokas ir pristato kaip savo.

Štai keli variantai, ką galima naudoti vietoj lengvos kuokos, norint paįvairinti savo treniruotes, įtraukti į apšilimą, lavinti smegenis, naujus judesius, pagerinti laikyseną ir t.t.:

  • Buteliukas su vandeniu;
  • Plaktukas;
  • „Heroic sports” rankenėlės, kurios sukasi prie buteliuko;
  • Plastmasinės gimnastikos kuokos;
  • Medinės indiškos kuokos;
  • Metalinės indiškos kuokos.

Kaip matome, tai gana įdomus ir naudingas treniruočių įrankis. Iškyla klausimas — ar norite sužinoti daugiau?

Grįžti į blogą