Kovai su nepageidaujamu svoriu – joga?

Laisvalaikis | 2015.11.19

Jennifer Aniston TAI daro. TUO užsiima ir Liv Tyler, Halle Berry, Madonna, David Duchovny bei supermodelis Christy Turlington. Net ir daugelis profesionalių atletų užsiima TUO, kad pagerintų savo rezultatus. Ir TAI yra JOGA. Kiekvieno iš jų meilė jogai individuali, kaip ir atnešama nauda. O manęs, pakrypus kalbai apie jogos naudas, dažniausiai teiraujasi, ar praktikuojant jogą galima išspręsti viršsvorio problemą.

Tenka pripažinti, kad daugelis jogos rūšių neturi asanų, kurios bent iš dalies primintų kalorijas be gailesčio deginančius jėgos ar aerobikos pratimus. Apie 70 kg sveriantis žmogus per įprastą jogos užsiėmimą, trunkantį vieną valandą, sudegina apie 150 kalorijų. Kai tuo tarpu, tiesiog vaikščiodamas 4-5 km per valandą greičiu sudegintų 311 kalorijų. Tačiau joga iš tikro gali padėti numesti vieną kitą kilogramą. Amerikos Sporto Medicinos Koledžo sertifikuota asmeninė jogos trenerė Dana Edison teigia, kad joga yra fenomenalus būdas susilieti su savo kūnu ir tai tikrai padeda mesti svorį. Įžymybių jogos treneriai Ana Brett ir Ravi Singh, dirbantys su tokiomis žvaigždėmis kaip Madonna ir Gwyneth Paltrow, taip pat tiki, kad joga puiki praktika svorio metimui.

Na, o 2005 metais medicinos tyrinėtojas ir jogos praktikas Alan Kristal, nusprendė tą jogos poveikį įrodyti moksliškai ir ryžosi išsamiam tyrimui. Tyrėjai stebėjo ir analizavo 15 500 sveikų, vidutinio amžiaus vyrų ir moterų duomenis, didžiausias dėmesys buvo skiriamas faktoriams, galėjusiems daryti įtaką svorio pokyčiams –mitybai, dietoms ir fizinei veiklai. Išvados buvo palankios jogos praktikai – mokslininkai nustatė, kad joga gali padėti žmonėms numesti svorio arba bent jau padėti nepriaugti jo ir palaikyti norimą formą. Tyrimas parodė, kad viršvorį turintys žmonės, pradėję praktikuoti jogą numesdavo 2,5-3 kg per tą patį laikotarpį kai kiti respondentai pradėję sportuoti (ne jogą) numetė 7 kg. Tyrimo iniciatoriaus Alan Kristal nuomone, jogos poveikis yra subtilus ir labiau susijes su emociniais ir intelektiniais aspektais. Joga mus tiesiog daro imlesniais permainoms: jei norime pakeisti savo gyvenimą, gyvenimo būdą, suvokimą apie maistą, norime išsivaduoti  iš netvarkingo ir destruktyvaus valgymo – joga mums padės atrasti dvasinį ryšį su savo kūnu, o kūnas padės mums tų permainų pasiekti. Jogą praktikuojantys žmonės geriau jaučia savo kūną ir moka atskirti alkį nuo apetito, supranta kūno siunčiamus sotumo signalus ir nepersivalgo. Kitas svarbus faltorius, joga padeda įveikti stresą, kurį patiriantys žmonės taip pat linkę dažniau persivalgyti. Tad kūno klausymasis bei mitybos sureguliavimas yra labai svarbus jogos įtakotas veiksnys svorio metimo praktikoje.

Daugeliui dar atrodo, kad joga yra per daug vangus ir lėtas užsiėmimas svorio metimui. Jei taip manote ir jūs, išbandykite „power yoga”. Tai amerikiečių sukurtas jogos stilius, interpretuojantis tradicinę Kundalini jogos techniką. Visi tradiciniai jogos tipai yra paremti kvėpavimo technika suderinta su statinėmis pozomis, „power yoga” apjungia meditacinį kvėpavimą ir greitesnį, labiau efektyvų judesį. Patyrę instruktoriai teigia, kad tokia treniruotė gali būti labiau aerobinė nei pati aerobika.

Yra ir tokių jogos praktikų, kai kalorijos deginamos pasitelkus vien tik kvėpavimą, pavyzdžiui, „ugnies alsavimą”.

Norintiems mesti svorį, rekomenduojama jogos užsiėmimus lankyti 4-5 kartus per savaitę. Reikėtų rinktis labiau energingas jogos rūšis, tokias kaip Ashtanga, Vinyasa arba „Power Yoga”. Jūs deginsite kalorijas, standinsite ir tempsite raumenis, o suderinę mitybą, kūno pokyčiais galėsite džaiugtis netrukus.

Tad joga – puikus būdas pradėti pažintį su kūno rengybos pasauliu. Galbūt šis paprastų patarimų dešimtukas jus įkvėps išbandyti jogą:

  1. Pradėkite sportuoti patalpoje be veidrodžių, tai padės geriau susikaupti ir susitelkti į vidinius potyrius, nei į išorinį atlikimą.
  2. Mokykitės patirti ir pajusti kiekvieną judesį iki mažiausių mikro judesiukų.
  3. Visada stenkitės surasti savo „ribą” – momentą ar asanos atlikimo vietą, kurioje jūsų kūnas jaus iššūkį, tačiau nebus persitempęs.
  4. Leiskite sau pailsėti, kai pasijusite pavargę.
  5. Derinkite jogos asanas su pozityviu vidiniu pokalbiu su savimi, teigiamomis mintimis. Įvertinkite savo pastangas ir pagirkite save.
  6. Lankykite užsiėmimus sąžiningai, disciplinuotai. Jei užsiimate joga namie, nustatykite konkrečią šių užsiėmimų dieną ir laiką.
  7. Suvokite, kad jūs dirbate ne tik su savo kūnu, bet taip pat lavinate kantrybę, discipliną, išmintį, geranoriškumą, dėkingumą.
  8. Išsirinkite mokytoją, kuris įkvėps jus praktikai.
  9. Supraskite, kad vien nusipirkę jogos DVD ar pradėję lankyti užsiėmimus, jūs jau žengėte žingsnį link geresnio savęs kūrimo. Žingsniuokite ir toliau.
  10. Atminkite, kad jūsų pastangos įkvepia ne tik jus pačius, bet ir aplinkinius. Jūs tampate labiau suderinti, kaip muzikos instrumentas, jumyse užgimsta vidaus ir išorės dermė.
Grįžti į blogą