Kontrastinio dušo privalumai

Sveikata | 2020.01.06

Kokią įtaką mums daro šaltis? Visi metų laikai yra gerai mūsų organizmui, bėda tame, kad dėl klimato kaitos, keičiasi oro sąlygos, tuo pačiu ir mes.

Apžvelkime žiemos sezoną. Kaip mūsų kūnas reaguoja į šaltį?

Atvėsus orams mes, visų pirma, norime daugiau valgyti, siekiant sukaupti pakankamai riebalų, kurie apsaugotų nuo šalčio. Tada išėję į lauką patiriame šalčio smūgį, kuris priverčia išjudinti termogenezę (organizmo gebėjimas gaminti šilumą, sukauptų riebalų sąskaita ir jų pavertimas šiluma). Kaip ir viskas turėtų būti gerai: valgome ir kaupiame riebalus, kad nesušaltume; vaikščiodami ar būdami lauke suaktyviname temogenezę ir šilumos gamybai naudojame/deginame kalorijas, kas veda link gražaus ir lieso kūno.

Deja, laikai pasikeitė. Mes linkę suvalgyti daugiau maisto dėl pridėtinio cukraus ir kitų cheminių medžiagų, mažai laiko praleidžiame lauke, o klimatas taip pat krečia pokštus ir vis šiltėja. Štai kodėl didelė dauguma žmonių skundžiasi padidėjusiu svoriu.

Kaip galėtume sau pagelbėti? Šalčio ir šilumos trumpalaikiai smūgiai

1986 m. atliktas tyrimas Vašingtono universitete atskleidė, kad žiurkės, kurios buvo laikomos šaltame vandenyje kasdien 4 val., sudegino žymiai daugiau kalorijų, svėrė kur kas mažiau, nors valgė dvigubai daugiau, lyginant su tomis, kurios buvo laikomos normaliomis sąlygomis. Jos taip pat prailgino savo gyvenimą 10%. Po kelių dešimtmečių “Buck Institute for anging research” ištyrė kirmėles, kurias laikė karštame vandenyje. Po šio bandymo jos gyveno 10-20% ilgiau, nes jų organizme pasigamindavo daugiau šiluminio baltymo (jis apsaugo ląsteles nuo šoko – šilumos, šalčio ir deguonies arba gliukozės (cukraus) trūkumo.

Atsižvelgus į šiuos tyrimus ir ištyrus metodus, kuriuos galėtume pritaikyti kasdieniame gyvenime, rekomenduoju 5 min. kontrastinio dušo metodą (Ray Cronise’s shiver system”). Autorius/mokslininkas siūlo atlikti 5 min. kontrastinį dušą ryte ir vakare (mes kol kas naudosime tik rytinį). Kas rytą, po pasivaikščiojimo, žadinsite save kontrastiniu dušu: 10 intervalų po 20 sekundžių šalto ir 10 sekundžių karšto vandens. Jei jums nuobodu ar norite nukreipti mintis, siūlau įsijungti geros muzikos, kuri nutrauktų dėmesį, arba stipriai užsimerkti pirmų intervalų metu. Pabaigoje jūsų kūnas apsipras. Aišku, pirmomis dienomis kūnas ir smegenys kels streiką. Visas organizmas balsuos “prieš” šios užduoties atlikimą. Kodėl? Nes tai jam nepažįstama. Jis nesupranta, kodėl iki šiol niekas nieko nedarė, o va dabar jau reikia. Organizmas dar nesupras, kokią naudą jam duosite. Čia kaip su abėcėlės mokymuisi. Pradžioj kaip ir nelabai aišku, ką su tom raidėm veiksim. Paskui dėliojam garsus, vėliau žodžius, sakinius, tekstus.

Tad… sutelkite maksimalias jėgas, galvokite apie visus pliusus, kuriuos gausite po kontrastinio dušo ir jau ryt startuokite. Adaptacija ir malonumo pojūtis turėtų ateiti jau po 3 dienų. O vakare ar prieš lipdami į dušą prisiminkite, kodėl tai darote.

Kontrastinio dušo privalumai:

  • Prailgina gyvenimą;
  • Stiprina imuninę sistemą;
  • Greitina medžiagų apykaitą;
  • Degina riebalus ir mažina svorį;
  • Mažina apetitą ir sureguliuoja alkio jausmo impulsą tarp virškinimo trakto ir smegenų, t.y. duoda tikslesnę informaciją;
  • Stangrina odą ir pakelia raumenų tonusą;
  • Pagerina kraujo-smegenų barjero funkcionavimą ir slopina jo degeneraciją.
Grįžti į blogą