Kavos pertraukėlė be mitų

Mityba | 2016.02.22

Kava – vienas labiausiai mitais apaugusių produktų, o viešoje erdvėje nesiliauja skambėti klausimai: gerti ar negerti, kiek gerti, kokią gerti, sveika ar nesveika…? O atsakymai į juos nevienareikšmiški. Mums taip pat smalsu, kokius mitus apie kavą sugriaus „Goodlife” mitybos specialistas Artūras Sujeta.

Artūrai, koks mitas apie kavą jums labiausiai kelia abejonių?
Mitai apraizgę daugelį populiarių produktų, vienintelis esminis skirtumas – ar mes suprantame, jog tai tik mitas ar juo patikime ir jis tampa tiesa. 
Apie kavą esu girdėjęs taip pat ne vieną istoriją, tačiau mane stebina ne tiek mitai, kiek žmonės, kurie jais tiki. Dar būdamas studentu turėjau vieną pažįstamą, kuris po bemiegės nakties (juk buvome studentai) išgerdavo po 8-10 puodelių kavos per dieną. Jis šventai tikėjo, jog kava padės jam susikaupti per paskaitas. Tačiau tiesa kur kas proziškesnė – kava tikrai nėra visagalė. Mūsų galvos smegenis stimuliuoja kofeinas, kai jo dozė optimali – jis padeda išlaikyti budrumą, bet kai per didelė – trukdo. O mes dažnai to neįvertiname. 

O ar jūs mėgstate kavą? Koks turėtų būti „sveikas” kavos kiekis per dieną?
Aš kavą mėgstu, tačiau nelaikau savęs reguliariu jos vartotoju, nes tai nėra sveikiausias gėrimas. Patariu visiems riboti kavos suvartojimą iki 2-3 puodelių per dieną. Ir… vietoje cukraus kavos gardinimui pasirinkti prieskonius, pavyzdžiui, cinamoną. 


O kaip kavą dozuoti sportuojantiems?
Kava ir sportas nėra lengvai suderinami dalykai, tačiau kartais prie tam tikrų krūvių kofeinas gali būti vartojamas prieš treniruotę, jis veikia kaip tonizuojantis papildas, tačiau įpylus daugiau kuro nevisada nuvažiuosi toliau – riekia prisiminti ir apie mašinos techninę būklę.

Kas tas kofeinas, kurį dažniausiai linksniuoja kavos mėgėjai bei nekentėjai? Ar jis nekenkia?
Įprastas kavos puodelis turi apie 60-100 mg kofeino, remiantis Amerikos kardiologų patirtimi, nereikėtų viršyti 2-3 puodelių ribos vien dėl kofeino. Remiantis sveiku protu taip pat. 120 – 180 mg kofeino laikoma dar saugia doze. Pastovus kofeino perteklius, 400-800 mg per dieną, gali sukelti nerimą, liūdesį, padidinti nervingumą, sukelti pykinimą, vėmimą, cukrinį diabetą, nemigą, galvos skausmą, tremorą (nevalingą įvairių kūno dalių drebulį), širdies veiklos sutrikimus ir kt.

Štai keletas populiariausių teiginių apie kavos poveikį, ar jie nėra mitologizuoti:
Kava – diuretikas, tad kiekvieną puodelį kavos būtina palydėti stikline vandens…
Taip, kofeinas yra diuretikas. Ši medžiaga skatina organizmo vandens ir mineralinių medžiagų netekimą ramybės metu, taigi didėja organizmo dehidratacijos pavojus, jei vartojame jo per daug. Tad stiklinė vandens po kavos puodelio tikrai nepamaišys.
Kava didina spaudimą…

Natūralu, kad kava gali padidinti spaudimą, tiek sistolinį, tiek diastolinį. Tačiau žmogaus organizmas neįtikėtinai adaptyvus – vartojant vienodą kiekį kavos ilgą laiką mes galime norėti dar, dar ir dar.

Kava gerina nuotaiką…
Mano galva nuotaikos ir kavos sąsaja labiau emocionali ir daugiau priklauso nuo ritualo, nei nuo pačios kavos.

Kava didina ištvermę ir padeda įvaikti mieguistumą…
Saikingas kofeino vartojimas didina organizmo gebėjimą naudoti SAVO (!) energiją, tačiau po to reikia tos energijos gauti iš maistinių medžiagų, bet jokiu būdu ne iš kavos. 


Grįžti į blogą