Ką signalizuoja sėdmenų skausmas?

Treniruotės | 2017.11.06

Skaudantys raumenys, žinoma, kelia didelį diskomfortą. Nesinori judėti, tuo labiau sportuoti. Tačiau verta įsiklausyti į profesionalių trenerių rekomendacijas ir  negaluojančius raumenis „gydyti” judesio pagalba. Kaip ir bet koks gydymas, šis taip pat neturėtų apsiriboti savigyda. Skausmas – rimtas signalas, pagalbos sporto salėje kreiptis į profesionalą. Šį kartą mums pataria „Goodlife” asmeninis treneris Paulius Lipskis.

Pauliau, kaip nustatyti tikrąją skausmo lokaciją ir nesuklysti diagnozuojant skausmo priežastį?

Kai kalbame apie sėdmenų skausmą, pagrindinis vaidmuo tenka kriaušiniam raumeniui. Po didžiuoju sėdmens raumeniu yra šeivinis nervas, jį užspaudus, sėdmens raumuo įsitempia ir jį skauda. Tai dažniausia skausmo sėdmenyse priežastis. Šeivinio nervo skausmas dar vadinamas išialgija ir jos priežastys dvi: raumens įtampa arba pokyčiai stubure. Žmogui, jaučiančiam šio raumens įtampos sukeltas pasekmes labiausiai skauda sėdint, bėgant ar einant.

Tačiau skausmas ne visada reiškia, kad kaltas raumuo, pasitaiko atvejų, kai skausmą sukelia ir nervą dirginantis stuburo diskas arba tai gali būti ir klubo artrito pasekmė. 

Nesunkiai galima pasitikrinti, ar skausmą sukelia būtent raumenų įsitempimas. Atsisėskite ant kėdės, paprašykite, kad kas nors jums uždėtų rankas ant išorinių šlaunies pusių ir sukeltų pasipriešinimą, kai jūs stumsite kelius į šonus. Jei stūmimo metus skausmas aštrėja, problemos esmė raumens užspaustas nervas, nes nuo įsitempimo jis dar labiau spaudžiamas.

Kokios dažniausios sėdmenų skausmo priežastys?

Ilgai sėdint darbe sėdmens raumuo  patiria nuolatinį spaudimą, o spaudimas veikia šeivinį nervą, esančiui po juo. Ilgainiui tai provokuoja chronišką arba lėtinį skausmą. O jei dar padėtį bandoma „taisyti” sporto klube sportuojant ir nuolat atliekant pratimus, skirtus sėdmenims (pritūpimai, spyriai su guma ir kiti judesiai, įtempiantys aplink klubą esančius raumenis) ir nedaromi atpalaidavimo pratimai, šis raumuo kietėja ir pasekmės tik aštrėja.

Kokios tos pasekmės?

Pasekmės gali būti labai įvairios. Gali pakisti klubų padėtis, dėl pernelyg įtempto kriaušinio raumens, išsivystyti tikra klubo artrozė, dėl nuolat dirginamo nervo gali atsirasti chroniškas nuolatinis, vaistais negydomas, skausmas, taip pat ir šlapimo pūslės nelaikymas ar kojos nejautrumas.

Kaip užbėgti skausmui už akių, kaip eliminuoti jį problemai dar nepaaštrėjus?

Būtina ne tik stiprinti sėdmenų raumenis, bet ir daryti tempimo, atpalaidavimo pratimus. Kriaušinio raumens atpalaidavimui naudojami kamuoliai, voleliai, tempimo pratimai.

Štai keletas nesudėtingų pratimų, padėsiančių užkirsti kelią sėdmenų raumenų įsitempimui:

1. Atsigulkite ant nugaros, pėdas atremkite į sieną taip, kad blauzdos su šlaunimis sudarytų 90 laipsnių kampą. Uždėkite pasirinktą koją ant kitos kojos ir stumkite uždėtos kojos kelį nuo savęs. Tempimas turi jaustis sėdmens viduryje, jei raumuo labai įtemptas, galima jausti plintantį skausmą į klubą ar net nugaros apačią.

Sėdmenims1

2. Atsisėskite ant volelio. Vieną koją uždėkite ant kitos, šiek tiek pasisukite į uždėtos kojos pusę paguldydami sėdmens raumenį ant volelio. Judėkite nedidele amplitude pirmyn-atgal masažuodami raumenį.

Sėdmenims3

Grįžti į blogą