Jaunas, sportuojantis ir amžinai alkanas

Mityba | 2017.03.03

Net kelios „Goodlife” sėkmės istorijos parodė, kad sportu, aktyvia gyvensena, sveiku gyvenimo būdu domisi ir nepilnamečiai jaunuoliai, pridėkime prie jų dar visus tuos, po pamokų skubančius į baseinus, krepšinio, futbolo ar teniso treniruotes ir gausime didžiulį būrį sportuojančių vaikų ir jaunuolių. Džiugu, kad jaunoji karta sportuoja, bet ar tinkamai maitinasi? Ką būtina žinoti tokių aktyvių jaunuolių tėvams klausiame mitybos specialisto Artūro Sujetos.

Jei suaugusiems žmonėms labai aiškiai yra nustatytos tam tikros meniu kaloringumo ir sudėtinių dalių taisyklės, tai matyt, kalbant apie jaunus žmones reikia nepamiršti, kad jie dar vis auga ir formuojasi. Kuo iš esmės jų mityba turėtų skirtis nuo suaugusio žmogaus?

Kiekvieno mūsų mitybos poreikiai yra labai individualūs, ypač, aktyviai laiką leidžiančių ir sportuojančų vaikų. Pagrindiniai mitybos skirtumai ir rekomendacijos 10-14 metų vaikams, kurie sportuoja nuo 3 iki 6 kartų per savaitę turėtų gerokai skirtis pagal suvartojamų angliavandenių, baltymų ir riebalų bei kitų maisto medžiagų proporcijas. Visų pirma todėl, kad sportas tokio amžiaus žmonėms visada yra didesnis išbandymas, nei suaugusiems. Įvertinkime pagrindinius du faktorius:

mokslas – galvos smegenys turi įsiminti daug naujos informacijos ne tik mokykloje, o smegenys sunaudoja net 25 proc. visos energijos net ir poilsio metu, tad pagalvokite, kiek energijos joms reikia intensyviai dirbant;

vidaus organų augimas taip pat reikalauja nemažos dalies energetinių resursų, o kur dar hormoniniai pokyčiai…

Tad tokiems vaikams galima suvartoti daugiau maisto, savo sudėtyje turinčio cukrų (vaisių, saldesnių patiekalų). Tačiau kontroliuoti paprasto cukraus vartojimą būtina.

Dar viena ypač svarbi dedamoji vaikų mityboje – baltymai. Augantis žmogus privalo gauti kokybiškų baltymų kiekvieną dieną. Jei kasdieniame vaiko, paauglio meniu nėra mėsos ir pieno produktų – aš susirūpinčiau jo sveikata. Nuolatinis fizinis krūvis ir baltymų trūkumas gali tapti rimtų traumų priežastimi.

Spartaus augimo laikotarpiu neretai pasitaiko atvejų, kai kaulai tampa trapesni, todėl rekomenduojamas D vitamino kiekis kraujyje yra būtinas (jei abejojate – atlikite kraujo tyrimą).

15-18 metų jaunuoliai, ypač vaikinai, jau išsiskiria didesne raumenine mase bei jėga, o didesnė jėga sporto metu lygi didesniems raumenų pažeidimams, tad šio amžiaus jaunuoliams reikia dar daugiau laiko ir maisto medžiagų atsistatymui bei augimui. 

Koks galėtų būti pavyzdinis aktyvaus berniuko/mergaitės dienos meniu?

Vaikams, kaip ir suaugusiems būtina valgyti kas 3-4 valandas. Ryte puikus pasirinkimas – avižinė košė su vaisiumi, užkandžiui sauja riešutų, pietums žuvies, mėsos patiekalas (geriau apsieiti be kiaulienos) su ryžiais, grikiais, kartais makaronais ar virtomis bulvėmis, pavakariams – vaisius arba jogurtas su vaisiais (puikus užkandis prieš sportą), vakare – mamos maistas (žuvis, mėsa, daržovės…), tik jokiu būdu ne iš mikrobangų krosnelės. Ir neignoruokite riebalų – jie būtini sklandžiai galvos smegenų veiklai.

Dažnai tėvai pastebi, kad vaikams labai imponuoja ne skonis, bet maisto išvaizda, tad ypač nemėgiamas daržoves galima pasiūlyti pasitelkus įdomesnį, patrauklesnį maisto stilizavimą.

Kaip atsakyti į klausimą – o kas skanaus? Kurį konceptą palaikytum: po mažą gabaliuką saldėsio kasdien, ar tiek, kiek norisi vieną dieną per savaitę?

Geriau po mažiuką skanėstą kasdien! Nes tiek, kiek norisi per vieną dieną, gali sukelti nemalonių pasekmių. Jūs vaikų mitybos nekontroliuojate mokykloje, kur jie gali savarankiškai apsipirkti, tad geriau leiskite jiems įsigyti nedidelį skanėstą, nei kurstykite slaptą nevaldomą aistrą draudžiamiems saldumynams. O geriausia kontrolė yra tėvų pavyzdys – sutikite, būtų kvaila aiškinti vaikams apie sveiką maistą patiems be perstojo šlamščiant saldainius.

Grįžti į blogą