Ilgaamžiškumo paslapties beieškant

Sveikata | 2017.07.31

Kas vyksta pasaulio sporto salėse? Kuo gyvena garsiausi sporto pasaulio guru? Naujų judėjimo praktikų paieškos, noras tobulėti ir elementarus žingeidumas „Goodlife” trenerius blaško po pasaulį ir įdomiausius sporto renginius. Šį kartą asmeninių trenerių Justo Kudrevičiaus ir Laimono Smulkio įspūdžiai iš Olandijoje vykusio Ido Portal seminaro.

Ido Portal reiškinį galima vadinti judėjimu už judėjimą, arba anot Justo, judėjimo kultūra, raginančia siekti savojo kūno universalumo. Jei šiandien profesinėje srityje specializacijos siaurėja, tai fizinio judėjimo kultūroje vis labiau įsigali „renesansinė” universalumo idėja, siekis išlaikyti kuo didesnę judesių įvairovę. „Žmogus sutvertas judėti ir nuolat keisti judėjimo modelius. Visų mūsų kūnų mechanika iš prigimties labai panaši – tad tam tikrus „šabloninius” judesius turėtume gebėti atlikti visi,” – teigia treneriai.

Kodėl specializacija priešpastatoma universalumui? Pasirodo, specializacija pasiglemžia sveikatą. Nuolat atliekant specializuotus, tam tikrai sporto šakai būdingus ir reikalingus, judesius padidiname traumų riziką. „Skamba paradoksaliai, tačiau specializuodamiesi mes iš žmogaus virstame, pavyzdžiui, tenisininku, nes prarandame žmogui būdingus kai kuriuos judėjimo modelius,” – mintį iliustruoja Justas.

Universalumo idėja tikrai įkvepianti ir atrodo labai logiška, tad kas ją padeda įgyvendinti? Justas vardina keletą fizinių savybių, kurių reikėtų nepamiršti:

„Bendra jėga, padedanti išlaikyti kūną tvirtą ir stabilų. Koordinacija ir kuo įvairesni judėjimo modeliai, t.y., gebėjimas pereiti iš vieno modelio į kitą (įkvėpimo reikėtų semtis visur, nuo kovos menų iki šokių). Judesių plastiškumas bei sąnarių amplitudžių palaikymas.” Taip pat, nevertėtų prisirišti prie tam tikrų pratimų ar judesių. „Kasdienė fizinė veikla turėtų būti kuo įvairesnė, ir tai nebūtinai turėtų būti sportas. Daugelio skirtingų disciplinų maišymas tarpusavyje būtent ir padeda lavinti tą universalumą,” – Justui antrina Laimonas.

Ne vienas Ido Portal vaizdo ar dienoraščio įrašas pavadintas intriguojančiu pavadinimu – „ilgaamžiškumo paslaptis”. Į šį pažadą neįmanoma neatkreipti dėmesio, nes laikmetis diktuoja – turi gyventi ilgai ir dar aktyviai. Trenerių pasiteiravus, ar pavyko sužinoti ilgaamžiškumo receptą, atsakymas nuskamba trumpas: „Tai visų fizinių savybių išlaikymas.” Būtent fizinis universalumas leidžia mėgautis kokybišku gyvenimu ir brandžiame amžiuje. Įdomu tai, kad Ido Portal neakcentuoja būtinybės griežtai laikytis sveiko gyvenimo principų. Justas teigia, kad kalbant apie mitybą kiekvienas turi ieškoti savo kelio, be abejo, subalansuota mityba svarbi, tačiau jei labai norisi saldainio – suvalgyk, nes laimės ir pasitenkinimo jausmas taip pat labai svarbus.

Paprašyti išskirti svarbiausius aspektus ir fizinius gebėjimus, kuriems savo treniruočių metu planuoja skirti daugiau dėmesio, treneriai nedvejodami įvardina:

  1. Teisingai veikiantis stuburas, perduodantis energiją iš kojų į rankas ir atvirkščiai.
  1. Visų raumenų jėga. Svarbu būti stipriam tiesiogine šių žodžių prasme. Jėgos rodikliai priklauso nuo kiekvieno iš mūsų svorio. Pvz., jei sveri 60 kilogramų, stipriu esi laikomas, kai atlikdamas techniškai tvarkingą mirties trauką gali pakelti 120 kg. Tačiau lavinant jėgą taip pat nereikėtų apsiriboti identiškų veiksmų kartojimu, t.y. pratimai neturėtų būti vienodi ir atliekami tomis pačiomis sąlygomis – kur kas naudingesnis bus įvairių, nepatogių paimti, skirtingų savo apimtimi bei svoriu, papildomų svorių nešimas rankose.
  1. Judesių plastiškumas – viso kūno sąnarių paslankumas (mobilumas), padedantis palaikyti natūralias judesių amplitudes.
  1. Koordinacijos lavinimas – žaidimas skirtingais kamuoliais, žongliravimas jais, mėtymas bei gaudymas įveikinėjant kliūtis ir pan. Labai svarbu, kad „žaidimas” nebūtų lengvas, nes tokiu atveju koordinacijos tobulėjimas bus labai menkas. Didžiausias proveržis vyksta tada, kai užduotį atlikti labai sunku ir jums „nesigauna“.

Reziumuodamas įspūdžius, Laimonas pasidalija dar viena labai svarbia įžvalga: „Fiziškai lavinant savo kūną svarbu suvokti, kad jūsų tikslas – tapti geriausia jūsų paties versija. Jūsų motyvacija – ne varžymasis su kitais, ne beatodairiškas siekis rezultatų, matuojamų skaičiais, ne noras padaryti geriau tai, ką daro kiti…, bet lėtas judėjimas į priekį ir MĖGAVIMASIS fizine veikla bei kūnu, kuris sugeba daugiau nei anksčiau.”

Grįžti į blogą