Geram bėgikui geri batai nemaišo

Laisvalaikis | 2016.06.22

Kiekvienas aistringas bėgikas su nekantrumu laukia vasaros, nes bėgti šiuo metų laiku tikras malonumas. Tai ne tik galimybė aktyviai judėti, tai savotiška meditacija ir galimybė pasimėgauti gamta. Tikime, kad užgrūdintų bėgikų nuotaikos nesujaukia subjuręs oras, tačiau bėgimo malonumą gali sugadinti netinkamai pasirinkti bėgimo batai. Apie batelių rinkimosi niuansus pasakoja „Goodlife” asmeninis treneris Žygimantas Malinauskas.

Prieš pirkdami bėgimo batus atsakykite sau į klausimą, kiek laiko skirsite bėgimui ir kokias distancijas šturmuosite. Jei tik ruošiatės pamėgti bėgimą ir bėgate tik po 15 minučių porą kartų per savaitę – jums tikrai pakaks elementarių sportinių batelių. Jei žadate bėgioti tris-keturis kartus per savaitę bent po 5 kilometrus – jums jau vertėtų pagalvoti apie specialų apavą, skirtą bėgimui. O jei ruošiatės varžyboms ir galvojate apie 10 km distanciją ar net maratoną, būtina kokybiška, specialiai ilgoms distancijoms sukurta avalynė. Surenkantiems apie 80-100 km per savaitę, bėgimo bateliams nevertėtų taupyti, aš net rekomenduočiau įsigyti dvi skirtingas poras.

O štai kokius gi išsirinkti iš visos tos gausybės? Net neabejoju, kad kiekvienoje specializuotoje sporto prekių parduotuvėje jums į pagalbą atskubės profesionalūs konsultantai. Tačiau ir patys įsidėmėkite kelis svarbius bėgimo batelių niuansus.

AMORTIZACIJA

Bėgant itin svarbus batelių padų gebėjimas maksimaliai amortizuoti ir sušvelninti sąnariams tenkantį krūvį. Tad visada atkreipkite dėmesį į gelines pagalvėles paduose, tiek ties kulnu, tiek ties pirštais. Šios amortizuojančios pagalvės dėvisi ir per laiką praranda geriausias savybes, tad po 1000-1500 km batelius reikėtų keisti. Jei po bėgimo ima skaudėti pėdas, reiškia, kad bateliai arba netinkami, arba amortizacinė jų sistema susidėvėjo.

Įdomų ir inovatyvų amortizacinį sprendimą demonstruoja Reebok trijų dimensijų ZPrint batelių padas, sukurtas atsižvelgiant į pėdos anatomiją. Jis labai lankstus ir garantuoja didesnę amortizaciją tose pado vietose, kurioms tenka didesnis krūvis.

PADAS

Jokiu būdu nesirinkite plonapadžių sportinių batelių. Bėgimo batelių padas turi būti storesnis ir būtinai lankstus. Jei bėgsite ilgas distancijas mieste – jūsų batelių kulnas turėtų būti pakeltas. Jis garantuos geresnę amortizaciją. Jums vertėtų išbandyti Reebok batelius su CRTek gumos padais – ši guma garantuoja puikų sukibimą su kietomis miesto dangomis ir yra labai atspari trinčiai.

Jei esate ištikimi miško trasoms – ieškokite batelių grubesniu padu, su daugiau išlinkimų pade, nes jums reikalingas patikimas sukibimas su įvairia danga: reikės bėgti tai žole, tai žeme, tai miško paklote, nusėta šakomis, kankorėžiais, akmenimis – tad daugiau masyvumo paduose neleis praslysti. Pavyzdžiui, Reebok bėgimo bateliai su 360 Outsole technologija arba Rockguard skirtingo profilio padai specialiai sukurti bėgiojimui įvairiu gruntu, miško bei parko takeliais. Kadangi žolė bei natūralaus grunto takai kur kas minkštesni nei miesto asfaltas – tokių batelių svarbiausiu rodikliu tampa ne amortizacija, o padas ir sukibimas su specifine, labai įvairia danga.

DYDIS

Niekada nepirkite batelių bėgimui, kurių dydis jums kaip tik. Visada pridėkite pusę dydžio, nes bėgant pėda negali būti suspausta, jai reikia šiek tiek laisvumo. Suvaržyta pėda pavargsta, patinsta, o jei bėgate per lietų, ją gali trinti ankštuose bateliuose. Pėda turi jaustis laisvai, jos negali niekas spausti.

Geriausia būtų žiūrėti ne į batelio dydį, o į nurodytus pėdos centimetrus. Prie savo pėdos ilgio pridėkite dar pusę centimetro ir būtent tokio ilgio batelių dairykitės lentynose.

LENGVUMAS ir PRALAIDUMAS

Su bėgimo bateliais turite jaustis kaip ant spyruoklių, bet lyg būtumėte be batų. Jie turi būti pralaidūs orui, iš lengvų, lengvai prižiūrimų medžiagų. Bėgant kojos prakaituoja, drėksta, jei drėgmė neišgarinama, pėdą gali pradėti trinti. Čia Reebok jums gali pasiūlyti nanoweb technologiją, kuri leidžia pėdai kvėpuoti ir tuo pat metu suteikia stabilumo reikiamoje vietoje.

Ne vienam kyla klausimas, ar galima su bėgimo bateliais sportuoti salėje? Žinoma, galima, bet jei bėgiojate, verčiau patausokite juos bėgimui. Sportui salėje užteks paprastesnių su lygesniu padu, nepakeltu kulnu. Jėgos treniruotėms nereikia ypatingos amortizacijos, verčiau rinktis batelius su padu, žadančiu daugiau stabilizacijos, geresnį sukibimą.

Naujos technologijos šiandien leidžia mėgautis sportinių batelių specializacija – tiek batelių individualizacija pagal tavo pėdos specifiką, tiek pačių batelių specializacija atsižvelgiant į skirtingas treniruotes.

Štai Reebok batelių gamintojai sukūrė specialius batelius itin populiarioms CrossFit treniruotėms, ypač patvarūs CrossFit Nano 5.0 bateliai – tikras šedevras iš pačių inovatyviausių medžiagų.

O jei užsiminiau apie individualizaciją pagal kiekvieno pėdą, negaliu nepaminėti Reebok Pump funkcijos – mygtuko, leidžiančio pripumpuoti oro į tas batelių vietas, kurios atsakingos už pėdos stabilumą. Kiekvieno iš mūsų pėdos yra skirtingos, o Pump technologija suteikia galimybę pritaikyti batelį kiekvienai pėdai bei kiekvienam bėgimo stilui.

Ir paskutinis mano patarimas – jei nusipirkote sportinius batelius – netausokite jų, neleiskite jiems dulkėti, dėvėkite juos pagal paskirtį tiek dažnai, kiek tik galite.

Grįžti į blogą