Funkcinės treniruotės – sveikai liesėjantiems
Laisvalaikis | 2016.02.09Atsikratyti, sudeginti, numesti – būtent tokio verdikto dažniausiai susilaukia aplink liemenį ar šlaunis nepastebimai apsivyniojusios riebalų sankaupos. Griežti gražaus ir sportiško kūno kanonai neleidžia atsipalaiduoti ir verčia ieškoti efektyviausio riebalų deginimo būdo. Paieškokime jo kartu su patyrusia „Goodlife”grupinių užsiėmimų trenere Julija Beperščiūte. Visus, norinčius atsikratyti riebalinio sluoksnio, ji kviečia į funkcines treniruotes.
Visų prima pakalbėkim apie tą nerimą keliantį riebalinį sluoksnį? Ar jis toks mums nereikalingas, kad kaip išprotėję stengiamės juo atsikratyti?
Šių dienų visuomenėje vyraujantis grožio ir lieknumo kultas niekaip nesuderinamas su sąvokomis „riebalinis sluoksnis” ar „riebalinis audinys”. Būtent dėl šios vyraujančios tendencijos nemaža dalis žmonių visais įmanomais būdais bando tų riebalų ir atsikratyti. Iš tiesų, riebalinis audinys yra viena iš sveiko organizmo sudedamųjų dalių ir atlieka nemažai svarbių funkcijų. Riebalų pavidalu žmogaus organizme kaupiama energija, nuo smūgių ir sužeidimų apsaugomi vidaus organai, gaminama šiluma, riebalinis audinys būtinas tam tikrų hormonų gamybai. Riebalinio audinio procentinė norma žmogaus organizme skiriasi priklausomai nuo lyties ir amžiaus. Atsižvelgiant į šiuos faktorius, normalus riebalinio audinio kiekis moters organizme gali svyruoti nuo 20 iki 35 procentų, o vyrų nuo 10 iki 25 procentų. Netgi kultūrizmo atstovai varžybų dieną savo kūne turi apie 8 proc. riebalinio audinio! Be jokios abejonės, nėra jokio pasiteisinimo kalbant apie antsvorį ar nutukimą. Antsvoris bei nutukimas yra riebalinio audinio išvešėjimas, kuris gresia rimtais sveikatos sutrikimais, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, hipertenzija, artroze, per greitai susidėvėjusiais sąnariais ir netgi kai kuriomis vėžio formomis. Kitaip tariant, žmonės turėtų suprasti, kad riebalai kaip ir bet koks kitas žmogaus kūną sudarantis audinys yra būtini, tik svarbu kontroliuoti riebalinio audinio kiekį organizme ir neleisti jam išvešėti.
Kokias klaidas dažniausiai daro bandantys savarankiškai mesti svorį, t.y. deginti riebalus? Ir ar vien sporto čia pakaks? Kokį vaidmenį vaidins mityba?
Pagrindinė klaida, kurią daro žmonės, bandantys atsikratyti riebalinio audinio (kalbame apie nutukusius arba turinčius antsvorį žmones, tuos kuriuos atsikratyti riebalų pertekliaus gena objektyvios priežastys) yra skubėjimas. Būtent dėl noro kuo greičiau atsikratyti sukauptų kilogramų žmonės klaidingai pasirenka riebalinio audinio mažinimo būdus. Vieni griebiasi dietų, sukelia organizmui stresą, dėl kurio numesti kilogramai su kaupu grįžta pradėjus maitintis normaliai ir…vėl imasi dietų, taip patekdami į užburtą ratą. Kiti pradeda per daug sportuoti, alina save taip dar labiau kenkdami sveikatai. Treti griebiasi ir drastiškos dietos, ir alinančių fizinių krūvių. Deja, visi šie metodai netinkami ir duoda tik trumpalaikį rezultatą. Vienintelis ir teisingiausias būdas – keisti gyvenimo būdą. Tai reiškia, pamažu keisti savo mitybos įpročius – rinktis sveikesnį maistą, valgyti 5-6 kartus per dieną reguliariai ir daugiau judėti pagal savo fizines galimybes. Palaipsniui fizinį krūvį galima didinti ir kelti sau vis daugiau iššūkių!
Kokias treniruotes rinktis norintiems aptirpinti riebaliukus?
Žmonėms, nusprendusiems keistis, tinka absoliučiai visos judėjimo formos. Pasirinkimas turėtų priklausyti nuo fizinių galimybių ir žmogaus pomėgių. Fizinės būklės įvertinimas turėtų būti objektyvus, netgi šiek tiek kritiškas. Labai svarbu pasirinkti tinkamą fizinį krūvį, kad neprisidarytumėme sau daugiau žalos, nei naudos. Tuo pačiu fizinė veikla turi būti maloni, nes kitu atveju greitai atsibos ir bus nustumta net ne į antrą ar trečią planą. Pradedantiesiems siūlyčiau rinktis žemo intensyvumo grupines treniruotes, treniruotes treniruoklių salėje su asmeniniu treneriu. Vėliau, pereiti į vidutinio intensyvumo užsiėmimus. Tiek vyrams, tiek moterims rekomenduoju neaplenkti ir treniruoklių salės. Na, o dar vėliau galima išbandyti ir pačias intensyviausias treniruotes. Bet kuriuo atveju, rezultatų pavyks pasiekti tik tada, jei sportuosite sąžiningai, reguliariai ir protingai.
Kuo ypatingos ir kitokios FUNKCINĖS treniruotės? Kas ten vyksta? Ar jos tinka, norintiems deginti riebalus?
Funkcinė treniruotė yra jėgos ir ištvermės pratimų kompleksas, skirtas vidutinio ir aukšto fizinio pasirengimo žmonėms. Funkcinė treniruotė gali būti labai įvairi: pratimai gali būti atliekami juos keičiant vieną po kito ir judant ratu, tie patys pratimai gali būti atliekami tam tikrais laiko intervalais, pratimų serija gali būti sujungta į choreografinę kompoziciją ir panašiai. Bet kuriuo atveju, funkcinės treniruotės metu stiprinami absoliučiai visi kūno raumenys (tiek išoriniai, tiek gilieji), gerinama ištvermė, lavinama koordinacija. Funkcinės treniruotės metu sudeginama nemažai kalorijų. Kalorijų deficitas padeda mažinti riebalinį audinį. Be jokios abejonės, svarbu po treniruotės neprisikimšti bandelių! Funkcinės treniruotės metu atliekame įvairaus pobūdžio pratimus, dirbame ir su savo kūno svoriu, ir su papildomais įrankiais. Beveik visus pratimus galima palengvinti, todėl treniruotę gali lankyti ir vidutinio fizinio pasirengimo žmonės, tačiau pradedantiesiems ji dažniausiai būna per sunki.
Funkcinės treniruotės metu kiekvienas žmogus dirba savo maksimaliu režimu, o buvimas grupėje skatina pasistengti labiau, pasivaržyti tarpusavyje arba netgi aplenkti trenerį. Ilgiau sportuojantys klientai vienas kitą net balsu paragina judėti greičiau, kelti aukščiau, šokti toliau. Tai tik dar kartą įrodo, kad grupinės treniruotės tikrai „užveda”, o kai dirbi maksimaliu režimu ir rezultatai netrunka pasirodyti.