Taisyklinga laikysena mažina skausmus

Sveikata | 2014.08.13

Pabandykite akimirkai stabtelėti ir atkreipkite dėmesį į šalia esančių žmonių laikysenas. Didelė tikimybė, jog tarp šių žmonių atpažinsite eilę netaisyklingos laikysenos pavyzdžių. Daugeliu atveju tai yra mažo fizinio aktyvumo ir šiuolaikinių technologijų pasekmė. Mokslinėje literatūroje gausu informacijos apie tai kokios yra netaisyklingos laikysenos sąsajos su vėliau sekančiais stuburo skausmais. Šį faktą drąsiai galiu patvirtinti ir pats kasdien susidurdamas su šiais veiksniais savo praktikoje.

Netaisyklinga laikysena, tai kompleksinė problema, tačiau galima išskirti pagrindines šios problemos atsiradimo priežastis:

  • Mažas (nepakankamas) fizinis aktyvumas;
  • Kasdien pasikartojantys judesiai netaisyklingose padėtyse;
  • Ilgos valandos praleidžiamos sėdint.

Visi šie faktoriai yra glaudžiai tarpusavyje susiję. Nepakankamas fizinis aktyvumas silpnina žmogaus raumenis. Tokiu atveju raumenys greitai pavargsta ir negali išlaikyti kūno tinkamose padėtyse. Per tam tikrą laiko tarpą išsiugdo įprotis laikyti kūną netaisyklingose pozicijose. Tiek taisyklinga, tiek netaisyklinga laikysena yra išugdoma.

Taisyklingos laikysenos formavimu reikėtų rūpintis visą gyvenimą, tačiau tą ypač svarbu pradėti pubertaliniu periodu, kai žmogaus augimo ir vystymosi procesai yra aktyvūs bei raumenys ir kaulai dar formuojasi.

Tik taisyklingos laikysenos padėtyje visos pagrindinės kūno struktūros, vidiniai organai, kvėpavimo sistemos organai gali optimaliai funkcionuoti. Pavyzdžiui, per didelis galvos poslinkis į priekį (galvokite apie sėdėseną prie kompiuterio ekrano) sukuria labai daug apkrovos į jūsų kaklo slankstelius. Didesnis nei įprasta dubens pasvirimo kampas sukuria įtampą juosmens dalyje ir t.t.

Sekančioje dalyje pateiksime praktines rekomendacijas nuo ko pradėti, siekiant pagerinti savo laikysena ir užkirsti kelią galimiems skausmams.

Pateiktoje lentelėje pavaizduotas spaudimas, kuris tenka trečiajam juosmens tarpslanksteliniui diskui įvairiose padėtyse. Šis diskas yra vienas iš dažniausiai pažeidžiamų.  Mažiausias spaudimas yra gulint ant nugaros ir ištiesus kojas. Apkrova tenkanti kitiems tarpslanksteliniams diskams, kai sėdima netaisyklingoje padėtyje, taip pat labai didelė. Didžiausią apkrovą trečiasis juosmens slankstelis gauna sėdimoje padėtyje keliant daiktus su apvalia nugara nuo grindų (pavyzdžiui, keliant svarmenį).

Laikysenos straipsniui

Grįžti į blogą