Sveikos atostogos – sveikas griliavimas

Mityba | 2015.07.17

Gardus, ant atviros ugnies ar kepsninės gaminamo maisto kvapas – šiltojo sezono pranašas. Griliavimo sezonas mūsuose nėra ilgas, tad visi skuba juo pasimėgauti. Ir tai nėra šiaip sau maisto gaminimas, tai vienos seniausių tradicijų tęsimas, juk gaminimas ant ugnies – vienas seniausių būdų apsirūpinti šiltu maistu. Tai, ką šiandien kepame ant ugnies, rodo begalinį išradingumą, tačiau kai kurios tendencijos demonstruoja abejingumą sveikos mitybos filosofijai. 

Dažniausiai daroma klaida arba tiesiog tradicija, kurią reikėtų išgyvendinti – riebios mėsos pasirinkimas. Kažkodėl atrodo, kad virš ugnies skaniai pagaminti liesą mėsą daugumai dar vis atrodo neįmanoma. Tačiau vertėtų žinoti, kad aukštoje temperatūroje, pavyzdžiui, ant grotelių, kepant riebią mėsą, susidaro kancerogenai, o pastarieji jūsų organizmui naudos tikrai neatneša. Kad šių žalingų medžiagų susidarytų mažiau, rinkitės liesą mėsą, pavyzdžiui, paukštieną, bet net ir jos matomus riebalus pašalinkite, kaip ir odelę. Nereikėtų piktnaudžiauti ir raudona mėsa, nes per didelis jos kiekis provokuoja širdies ir kraujagyslių ligas.

Antroji klaida – mėsos marinavimas riebiuose marinatuose bei ilgas marinavimo laikas. Norint išlaikyti naudingąsias mėsos savybes užteks 30 minučių jos draugystės su natūraliu marinatu, pavyzdžiui, iš prieskoninių žolelių, šlakelio citrinos sulčių, svogūno, česnako ar įvairių prieskonių. Paeksperimentuokite ir tradicinius juoduosius pipirus pakeiskite kuminu, kardamonu, kalendra ar cinamonu. Vienas paprasčiausių, bet gardžiausių marinavimo būdų – mėsą labai gerai įtrinti ar net įmasažuoti  žiupsneliu druskos, šaukštu rozmarinų, raudonėlių, juodųjų pipirų ir 3-4 (kilogramui mėsos) pusžiedžiais supjaustytų svogūnų. Išsiskyrusios svogūnų sultys puikiai suminkštins mėsą. Marinavimui taip pat puikiai tinka ir garstyčios, medus bei balzaminis actas. Na, o jei norite sugadinti mėsą – marinuokite ją naudojant riebius padažus, pavyzdžiui, majonezą arba stiprius rūgštinius marinatus iš acto.

Jei teisingai pasirinksite mėsą ir ją sveikai paprieskoniuosite – mėgausitės puikiu patiekalu. Ant grotelių kepta mėsa, ypač liesa, puikiai tinka besilaikantiems dietos ir vengiantiems keptuvėje kepto maisto. Tik nepamirškite daržovių! Ant tų pačių grotelių susuktas į foliją kepkite ir saldžiąsias paprikas, cukinijas, baklažanus ir net brokolius. Labai skanūs ir tiesiog ant grotelių be jokių prieskonių pakepti pomidorai ir česnako galvos. Tai ir galėtų būti garnyras prie mėsos kepsnio, o jei pastarasis jums visgi atrodo „per silpnas”, rinkitės kruopas, pavyzdžiui, ryžius, bulgurą ar bolivines balandas. 

Dar vis retai ant grotelių atsiduria žuvis, o juk taip iškepta skumbrė, dorada ar vilkešeris – tikro gurmano vertas patiekalas. O ir iškepa žuvis žymiai greičiau nei mėsa bei nereikalauja jokio marinavimo. 

Mano mėgstamiausias patiekalas: lašiša su porais ir baklažanais. 

Vieno poro baltąją dalį bei vidutinio dydžio baklažaną supjaustykite žiedais, sukapokite keletą skiltelių česnako, saujelę krapų (pastarieji itin dera su lašiša) arba petražolių. Du lašišos pjausnius šiek tiek pasūdykite ir pagardinkite grūstais juodaisiais pipirais. Dėkite ant folijos lapo, o ant žuvies berkite daržovių bei prieskoninių žolelių. Suvyniokite ir kepkite ant grotelių apie 10 minučių. 

Dar vienas, nostalgiją keliantis patiekalas primenantis vaikystės žygius – pelenuose keptos bulvės. Jų praktiškai net nereikia gaminti, baigiant degti laužui į karštus pelenus sumeskite bulves su lupenomis ir po geros valandos mėgausitės minkšta ir aromatinga daržove. Estetams rekomenduoju bulves prieš metant į pelenus ar žarijas suvynioti į foliją. Nors tai ir nėra pats sveikiausias maistas tačiau bulvės turi daug mūsų organizmui reikalingų medžiagu: vitaminų C, E, B, taip pat kalio druskos, fosforo ir kalcio. Mažas gabalėlis tikro sviesto bulvę pakylės į nepamirštamo skonio aukštumas ir tikrai nepakenks figūrai.

Skanaus visiems vasarotojams! 

Grįžti į blogą