Stiprus raumuo išlaisvins nuo skausmų

Sveikata | 2014.06.03

Dažnam sporto salė asocijuojasi su kalnus gebančiu nuversti fizinio pasirengimo treneriu, kuris parodys ką reikia daryti, kad taptume tokiu kaip jis. Bet ar žinote, kad į sporto salę ateina ir tie žmonės, kurie nori gerai jaustis, sustiprinti konkrečius raumenis, o gal atsistatyti po skaudžios automobilio avarijos? Tokiais atvejais padeda kineziterapeutas. Tai specialistas, kuris atlieka gydymą judesiais.

Kineziterapeutai dažnai padeda žmonėms po traumų ar operacijų. Anot trenerės – kineziterapeutės Tomos Kreivėnaitės, pirmame žingsnyje didelį vaidmenį atlieka sanatorijos, antrame – sporto salė su treniruokliais. „Sanatorijose gydantis naudojamos tokios priemonės, kaip medicininiai kamuoliai, elastinės juostos, kineziterapiniai kamuoliai, volai, kilimėliai ar baseinas. Tai svarbu, kad žmogus bent kiek sustiprėtų, tačiau laikui bėgant šios visos priemonės tampa neveiksmingos. Žmogus tarsi sustoja viename taške, kurį pasiekė ir savarankiškai grįžti į kasdienybę labai sunku. Tokiu atveju reikalinga sporto salė su treniruokliais“, – aiškina specialistė.

Anot T. Kreivėnaitės, treniruokliai reikalingi tam, kad dirbtų izoliuota raumenų grupė, o tai reiškia, kad apkraunami tik tam tikri raumenys. „Pavyzdžiui, atliekamas kojos tiesimas sėdint treniruoklyje. Tokiu atveju maksimaliai apkraunamas keturgalvis šlaunies raumuo, o ne dvigalvis šlaunies ar didysis sėdmens“, – pasakoja kineziterapeutė.

Asmeninės trenerės teigimu į sporto salę dažnai ateina žmonės su judamojo aparato problemomis, pavyzdžiui, nugaros ar sąnarių skausmais, išvaržomis, raiščių laisvumu ar jų susilpnėjimu po operacijos. „Viena nemaloniausių ir dažniausiai pasitaikančių judamojo aparato problema yra išvaržos. Jų atsiradimas tai ilgas ir lėtinis procesas, priklausantis nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, mechaninė perkrova, patologija, prasta mityba, amžius, gyvenimo būdas, ankstesnės traumos, pasikartojančios mikrotraumos, darbo ypatybės, genetiniai faktoriai“, – detalizuoja T. Kreivėnaitė.

Anot pašnekovės, išvaržų gali būti keletas rūšių:

  •    Protruzija (besiveržiantis minkštiminis branduolys yra skaidulinio žiedo viduje, bet gali sudaryti spaudimą nugaros smegenims);
  •     Prolapsas (besiveržiantis minkštiminis branduolys pasiekia užpakalinį disko kraštą, bet lieka izoliuotas išorinio skaidulinio žiedo sluoksnio);
  •     Ekstruzija (skaidulinis žiedas plyšta, minkštiminis branduolys iš disko prasiveržia į epidūrinį tarpą – tarp stuburo kanalo sienos ir kietojo smegenų dangalo);
  •     Sekvestracija (minkštininio branduolio dalelės ir fragmentai pasklinda epidūriniame tarpe).

 Asmeninė trenerė pabrėžia, jog kai kurie žmonės gali nejausti pašalinių skausmų ar maudimų, o kitiems gali tirpti rankos. Taip nutinka tada, kai išvarža yra kaklinėje dalyje. “Jei išvarža juosmens dalyje, tai skauda arba tirpsta sėdmenys, kojos”, – sako T. Kreivėnaitė. 

Kineziterapijos procedūros gali panaikinti išvaržos sukeltus simptomus ar ją išgydyti, tačiau tai ilgas ir pastangų reikalaujantis procesas. Kineziterapeutas skiria individualius specialius pratimus ir laikui bėgant jie keičiami į sudėtingesnius. 

Kokie pratimai padeda gydyti išvaržą?

Pirmiausia pradedame sportuoti nuo elementariausių pratimų ant kilimėlio, po to pradedamos naudoti įvairios kineziterapinės priemonės ir galiausiai raumenų stiprinimui pasitelkiame treniruoklius. 

Turint išvaržą apatinėje stuburo dalyje reikia stiprinti visą korsetą: juosmenį nugarinėje pusėje, tiesiuosius ir įstrižinius pilvo raumenis bei atlikti tempimus klubo juosmens raumenims, plačiosios fascijos tempiamiesiems raumenims, tiesiesiems šlaunies raumenims.


 Pratimai nugaros raumenims stiprinti:

Vertikalus troso traukimas, sėdint treniruoklyje. Apkrauna centrinę plačiojo nugaros raumens dalį.

ACE_4434

Horizontalus troso traukimas, sėdint treniruoklyje. Daugiausia apkraunamas platusis nugaros raumuo, didysis apvalusis, užpakalinis deltinis.

ACE_4436

Nusilenkimai Romėniškoje kėdėje. Apkrova tenka nugaros tiesiamiesiems ir kitiems apatinės nugaros dalies raumenims.

 ACE_4443

Atsilenkimai nuo nuolaidaus suolo. Šis pratimas lavina tiesiųjų pilvo raumenų sienelę.

 

Posūkiai į šonus, sėdint treniruoklyje. Lavinami įstrižiniai pilvo raumenys.

ACE_4440

Grįžti į blogą