Noriu ko nors saldaus!

Mityba | 2015.03.19

Ne vienas intensyviau sportuoti pradėjęs pastebi, kad organizmas, anksčiau abejingai žiūrėjęs į saldumynus, staiga ima reikalauti ko nors saldaus. Girdėjau ne vieną istoriją, kaip po intensyvios treniruotės mielu ritualu tampa kelionė iki artimiausios parduotuvės nedideliam šokoladukui ar keletui saldainių. Kai kurie net įsigudrina tai vadinti savęs apdovanojimu už sunkų darbą sporto salėje. Sąžinė be abejo tuo metu priekaištauja, tačiau atsispirti „ko nors saldaus” traukai ne visiems pavyksta. Pabandykime išsiaiškinti, kaip neskausmingai kovoti su saldumynų potraukiu ir kokio apdovanojimo iš tikro nusipelnė mūsų organizmas.

Visų pirma išsiaiškinkime, kas vyksta organizme aktyviai sportuojant!

Intensyviai minant dviratį, bėgant ir tiesiog atliekant fizinį darbą raumenys padidina gliukozės įsisavinimą iš kraujo. O gliukozė – labiausiai paplitęs monosacharidas, kurio yra vaisiuose, uogose, meduje (t.y. saldžiuose produktuose), o kartu tai ir visų angliavandenių skilimo organizme galutinis produktas. Tad gliukozė – tai energija, kurios po maždaug 40 min. treniruotės ima labai stigti. Tada dauguma ima jausti silpnumą, nuovargį ir „norą kažko saldaus”. Tad nenuostabu, kad pradėjus sportuoti kūno siunčiamus signalus apie gliukozės poreikį jūs tiesiog laikote noru gauti bet kokio cukraus. Kaip teisingai sureaguoti į šį organizmo prašymą?

Pirmas patarimas – jei toks energijos badas ištinka kiekvienos treniruotės metu, gurkšnokite vandenį su jame ištirpintu nedideliu kiekiu gliukozės. Tačiau jei jūsų tikslas – svorio metimas – tokiu gėrimu nepiktnaudžiaukite.

Antra – kasdien reguliariai maitinkitės kas tris-keturias valandas, sočiai pusryčiaukite, iki pietų (14 val.) valgykite maistą, kuriame gausu angliavandenių. Priešpiečiams rinkitės vaisius, gal suvalgę saldžią kriaušę po pietų jau nebenorėsite ir to kasdienio deserto. Antroje dienos pusėje, vakare valgykite baltymingą maistą bei daržoves, pavakarieniaukite likus trims-keturioms valandoms iki miego. Subalansuota ir visavertė mityba – raktas į puikią savijautą!

Trečia – jei save vadinate saldžiavalgiu, bet norite atsikratyti svorio, sutvirtėti ir subalansuoti savo meniu – nepulkite drastiškai keisti įpročių ir iš karto uždrausti sau bet kokius saldumynus. Jūsų organizmą ištiks šokas, būsite tokios blogos nuotaikos, kad apie sportą net nebenorėsite pagalvoti. Tad verčiau imkitės mažų permainų – bandeles ir pyragus keiskite vaisiais, uogomis, džiovintais vaisiais (juose be cukrų itin daug mūsų organizmui naudingų mikroelementų!), palepinkite save gabalėliu kokybiško juodo šokolado. Rinkdamiesi vaisius ir uogas paisykite sezoniškumo. Ne rykite, o mėgaukitės šiuo maistu iš lėto – tokiu atveju saldžių produktų suvalgysite mažiau – net ir saldžiais vaisiais nereikėtų piktnaudžiauti. Pavyzdžiui, viena sauja vynuogių pilnai turėtų patenkinti saldumo poreikį. Na, o kartą per savaitę apdovanokite save viena porcija mėgiamo deserto.

Ir paskutinis patarimas – sveika ekstra pagalba ištikus saldumo poreikiui – MEDUS (su sąlyga, kad nesate jam alergiški). Paimkite arbatinį šaukštelį medaus ir lėtai lėtai jį čiulpkite. Pajausite, kaip aromatingas ir be galo intensyvus saldumas atpalaiduoja skonio receptorius, o jus apima saldi palaima. Garantuoju, kad antro šaukštelio tikrai nebesinorės, o gyvenimą būsite pasisaldinę visai dienai.

Jei pažadate laikytis mano patarimų – kitą kartą aš jums atskleisiu keletą savo mėgiamiausių sveikų ir nekaloringų desertų receptų. IKI!

Grįžti į blogą