5 sporto salių mitai, kuriuos būtina sugriauti
Sveikata | 2015.07.02Šiame internetiniame amžiuje, vis sunkiau darosi atsijoti išgalvotus faktus, nuo moksliškai įrodytų. Net nepastebim, kaip kažkada išsakyta mintis ar kažkur nugirstas patarimas perduodamas iš lūpų į lūpas apauga mitais ir virsta „moksline tiesa”. Tokių mitų nemažai sklando ir sporto klubų salėse. Didžiausios mitų skleidėjos, tenka pripažinti, yra moterys. Ir aš jas suprantu – noras būti kuo liesesnėms, turėtį plokščią pilvą ir stangrius vos pastebimus raumenis verčia ne tik plušėti sporto salėje, bet ir ieškoti informacijos bei patarimų, kaip tą trokštamą formą pasiekti kuo greičiau. Tačiau toks informacijos medžiojimas internete ir jos skleidimas nepatikrinus šaltinių rimtumo yra ne kas kita, o tikras mitų kūrimas. Privalau keletą jų sugriauti – ne dėl savęs, o dėl jūsų …
1 mitas
Didelis pakartojimų skaičius kilnojant mažus svorius formuoja ir tonizuoja raumenis.
Šis mitas sklando jau labai senai ir yra vienas labiausiai aptarinėjamų, ypač moterų tarpe. Kažkokiu būdu, aerobikos, jogos ir pilateso bendruomenės privertė visus patikėti, kad atliekant judesus su savo kūno svoriu ar labai mažu pasipriešinimu, mūsų raumenys magiškai įgauna gražias formas nedidėdami bei neišsipūsdami. O jei tik paimame didesnį svorį, kūnas pradeda didėti ir tampa neišpasakytai raumeningas. Jei jūs tuo tikite, tai greičiausiai tikite ir dantukų fėja bei Kalėdų Seneliu.
Tikėkite ne mitais, o faktais – vienintelis skirtumas, tarp „lieso ir tonizuoto” bei „stambaus” kūno yra raumenis gaubiantis riebalų kiekis! Trumpai tariant, visų trokštama lieso raumens išvaizda priklauso nuo to, po kokiu riebalų sluoksniu tas raumuo slepiasi. Tam, kad raumuo augtų, jį reikia maitinti. Vyrai, kurie treniruojasi ir nori užsiauginti raumenis, geria įvairius papildus, jei ne pastarieji, raumenų masė taip lengvai nepasikeistų. Tad drąsiai, dirbkite su svareliais bei papildomais svoriais ir nebijokite staigaus raumenų masės proveržio. Atminkite – geriausias būdas formuoti kūną, nevengti jėgos treniruočių.
2 mitas
Vos tik nustojame treniruotis, raumenys pavirsta riebalais.
Raumuo negali pavirsti riebalų, kaip koja negali pavirsti ranka. Tai du visiškai skirtingi audiniai, kurie negali susikeisti vietomis. Kodėl vis dar galioja toks absurdiškas mitas? Kai žmonės su sąlyginai didele raumenine mase nustoja sportuoti, jie pastambėja, bet čia nėra jokios paslapties – jie tiesiog sunaudoja mažiau kalorijų ir jų raumenys mažėja, o riebalinis sluoksnis ima augti.
3 mitas
Treniruokliai yra efektyvesni nei laisvi svoriai.
Be abejo, treniruokliai turi savo privalumų, kai, pavyzdžiui, norime treniruoti izoliuotas raumenų grupes ar atlikti rebilitacinę mankštą po traumų. Kita vertus, laisvi svoriai yra žymiai universalesni ir tai yra geriausias būdas norint ugdyti funkcinę jėgą. Judesiai, atliekami su laisvais svoriais yra labiau panašūs į kasdienius žmogaus judesius, todėl atneša daugiau naudos.
4 mitas
Aerobinės treniruotės yra būtinos norint atsikratyti riebalinio sluoksnio.
Pateikiu tikrai moksliškai įrodytą faktą – kūnas, ištikus kalorijų deficitui mieliau kratosi raumeninės masės, nei riebalinės, o aerobinės treniruotės dirbtinai sukelia kalorijų deficitą. Atminkite, jūs norite raumenų, o alinančios aerobinės treniruotės – tikra mirtis raumenims. Yra žymiai efektingesnių būdų riebalinei masei mažinti, pavyzdžiui, aukšto intensyvumo treniruotės su pasipriešinimu.
5 mitas
„Kaladėlėms” ant pilvo = nesibaigianti sesija pilvo presui.
Daugelis treniruoja pilvo presą kaip apsėsti – tai užima didžiąją jų treniruotės dalį kiekvieną dieną. Štai jums šokiruojanti žinia – visi turi tas šešias „kaladėles”, tik reikia nuimti reikiamą kiekį riebalų, kad jos pasimatytų. Žinoma, pilvo presą reikia treniruoti, tačiau tam tikrai nereikia skirti daugiau nei pusę treniruotės laiko. Trys ar keturi priėjimai po 15-20 pakartojimų kelis kartus per savaitę yra viskas, ko reikia pilvo raumenims. Didžioji dalis sėkmės priklauso nuo jūsų mitybos ir likusios treniruotės dalies.